Sedem faktorov prečo (ne)meniť hypotéku

Máte alebo chcete hypotéku?

Tu je sedem faktov, ktoré je dobré vedieť Hypotekárny trh sa akoby zbláznil. „Niektoré banky zdvihli úrokové sadzby až trikrát za jeden mesiac,“ konštatuje Vladimír Mandzák, odborný garant pre bankový sektor a kapitálový trh spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. Tá patrí k najväčším maklérskym spoločnostiam pôsobiacim na slovenskom trhu. Na čo by sa podľa odborníka mali pripraviť hypotekárni dlžníci, prípadne tí, ktorí by si chceli zobrať úver?

1. Zdraželi aj už schválené úvery

To tu ešte nebolo. V marci a apríli niektoré banky zvyšovali úrokové sadzby aj klientom, ktorí už mali schválenú hypotéku s odloženým čerpaním. „Historicky si nepamätám, že by banky k takýmto krokom niekedy pristúpili, ide o naozaj výnimočnú situáciu,“ vysvetľuje Vladimír Mandzák. Banky sa však
snažia zdraženie úverov kompenzovať inými bonusmi, napríklad odpustením poplatku za poskytnutie úveru.

2. Dokedy sa prepláca predčasné splatenie?

Ešte stále na trhu funguje prax, kedy si jednotlivé banky preberajú klientov. To znamená, že ponúkajú výhodnejšie podmienky, napríklad aj preplatenie sankcie za predčasné splatenie úveru. „Áno, preplácanie sankcie na trhu stále funguje a zatiaľ vieme, že bude fungovať do konca mája,“ upozorňuje Vladimír Mandzák. Ako ukazuje prax, klienti pritom nepozerajú na lacnejšie úrokové sadzby, skôr sa snažia krátkodobé fixácie prehadzovať na dlhodobé, aj za cenu vyššieho úroku, a vtedy je preplatenie sankcie pre nich veľkým bonusom.

3. Aká je dobrá sadzba

Pokiaľ ide o refinancovanie úverov, zlomovým mesiacom bol marec, kedy banky začali hromadne navyšovať úrokové sadzby. Niektoré za jeden mesiac až trikrát. V súčasnosti sa úrokové sadzby na refinancované úvery podľa špecialistu pohybujú pri 10-ročnej fixácii od 1,89 percenta ročne až skoro do troch percent ročne. „Sadzbu okolo dvoch percent ročne na dlhodobý fix považujem za stále dobrú sadzbu. Okrem toho máme na trhu zaujímavú sadzbu 7-ročný fix, ktorý sa zatiaľ drží na úrovni 1,6 percenta,“ konštatuje Vladimír Mandzák.

4. Kedy by mohli úroky začať klesať

V najbližších dvoch rokoch netreba očakávať zlacňovanie hypoték, trend ide opačným smerom. Do dvoch rokov by mohol byť dosiahnutý strop, a to na hranici troch percent aj pri kratších fixáciách. „Po tomto období sa dá očakávať mierne znižovanie úrokov, no už nie na hranicu, ktorá tu bola doteraz,“
upozorňuje odborník UNIVERSAL maklérsky dom.

5. Ako si znížiť výšku splátky

Možnosťou, ako sa pri zdražovaní hypoték vyhnúť ťažkostiam so splácaním, keďže sa výška mesačnej splátky môže výraznejšie zvýšiť, je refinancovanie úveru s natiahnutím doby splácania. „Ak si klient prehodí úver do banky, ktorá umožňuje splácanie, napríklad až do veku 75 rokov, splátka sa mu výrazne zníži. Toto môže byť jedno z riešení pre klientov, ktorým kvôli navýšeniu úrokovej sadzby nebude vychádzať splátka,“ poukazuje na jednu z možností Vladimír Mandzák.

6. Pribudne tých, ktorí požadovaný úver nezískajú

Odborníci kvôli zdražovaniu hypoték a zároveň aj nehnuteľností očakávajú, že v najbližších mesiacoch bude pribúdať tých, ktorí nesplnia podmienky na požadovanú výšku hypotéky. „Predpokladám, že nastane vákuum medzi dopytom a ponukou, čím sa tempo rastu hypoték spomalí,“ konštatuje však tiež Vladimír Mandzák.

7. Čomu sa radšej vyhnúť

Rada na záver: V snahe získať nižšiu úrokovú sadzbu však netreba pristúpiť na čokoľvek. Banky totiž ponúkajú produkty, vďaka ktorým sú ochotné znižovať úrokové sadzby. Zvyčajne ide o doplnkové sporenie, poistenie úveru či domácnosti. „Tieto produkty však bývajú v mnohých prípadoch drahšie, respektíve nemajú dostatočné krytie, alebo majú iné skryté nevýhodné podmienky, ak ich klient uzatvára cez banku. Napr. pri poistení úveru, čo je vlastne forma životného poistenia, si klient mnohokrát neuvedomuje, že celé poistné plnenie pripadne banke, a nie jeho rodine, ktorá by radšej úver naďalej splácala a peniaze z poistného plnenia by využila na prioritnejšie veci. Z uvedených dôvodov odporúčam, aby sa klienti poradili s finančným poradcom,“ upozorňuje špecialista UNIVERSAL maklérsky dom.