Jim O’Neill: Rozšírenie BRICS bude mať zmysel len vtedy, ak bude zahrnutá aj Saudská Arábia

Bývalý ekonóm Goldman Sachs a vynálezca termínu „BRICS“ zároveň považuje reči o tom, že jednotná mena BRICS v dohľadnej dobe bude skutočným konkurentom dolárového „šialenstva“.

Nárast počtu krajín BRICS bude mať ekonomický zmysel len vtedy, ak sa do toho zahrnie aj Saudská Arábia. Vo všetkých ostatných prípadoch vyzerá expanzia bloku vo všeobecnosti nezmyselne, povedal v rozhovore pre Bloomberg TV bývalý ekonóm Goldman Sachs a vynálezca termínu „BRICS“ Jim O’Neil.

Saudská Arábia má podľa experta veľkú váhu vďaka dvom faktorom: tradičným úzkym vzťahom so Spojenými štátmi, ako aj statusu najväčšieho svetového stabilizačného producenta ropy.

„Kľúčovou otázkou je, či (krajiny BRICS) skutočne začnú predávať ropu za národné meny, a nie za doláre,“ hovorí Jim O’Neill.

Kľúčovým cieľom bloku je zníženie závislosti na dolári zvýšením zúčtovania v národných menách, ako aj dlhodobým cieľom spustenia jednotnej meny BRICS, píše Bloomberg. Predpoklad, že takáto mena bude v dohľadnej dobe skutočným konkurentom dolára, však ekonóm považuje za „šialenstvo“.

Okrem toho sa Jim O’Neill domnieva, že prijatie nových členov do bloku môže vážne narušiť proces prijímania spoločných rozhodnutí.

„Oni – tí piati členovia – je niekedy dosť ťažké dohodnúť sa. Preto nevidím veľký prínos v prijímaní nových členov do bloku, okrem nejakej symboliky a prejavu moci.
Terence James O’Neill, barón O’Neill z Gatley (narodený 17. marca 1957) je britský ekonóm najlepšie známy pre razenie BRIC , čo je skratka pre Brazíliu , Rusko , Indiu a Čínu — štyri kedysi rýchlo sa rozvíjajúce krajín, o ktorých sa predpokladalo, že spochybňujú globálnu ekonomickú silu rozvinutých ekonomík G7  .  Je tiež bývalým predsedom Goldman Sachs Asset Management a bývalým  ministrom  konzervatívnej vlády. Od januára 2014 je čestným profesorom ekonómie na Univerzite v Manchestri .