Ukrajina : v štátnych hmotných rezervách šafárili, kradli ako straky, zrno sa vyparilo

KYJEV – Rozkrádanie štátnych hmotných rezerv potvrdilo Ministerstvo hospodárstva, obchodu a poľnohospodárstva Ukrajiny. Informuje o tom na svojej internetovej stránke.

Z ukrajinských štátnych hmotných rezervách chýba zrno za  27,9 milióna hrivien. To je podľa dnešného kurzu ukrajinskej centrálnej banky 883 034 eur. Zrno sa vyparilo.

Audit Štátnej agentúry rezerv Ukrajiny, ktorý urobila Štátna služba auditu potvrdil miliónové straty, rozkradnuté tony zásob, existencia zásob v skladoch s dátumom spotreby po záručnej lehote za stovky miliónov dolárov a finančné machinácie. V kladoch sú potraviny po záruke za 100 miliónov hrivien. Nepotravinárske tovary po záruke majú hodnotu 200 miliónov hrivien. To je spolu 300 miliónov hrivien. To je necelých 9 miliónov euro.

“Poloprázdne sklady. tisícky ton zásob ktoré zmizli neznámym smerom, katastrofálny technický stav podnikov, hospodársky neporiadok…,” to je len niekoľko konštatovaní z audítorskej správy.

Prezidentka Slovenskej republika Zuzana Čaputová počas svojej oficiálnej návštevy Ukrajiny v septembri minulého povedala:  „Som hlboko presvedčená, že každá krajina si môže slobodne vybrať, kam bude patriť a ako sa bude rozvíjať. Ukrajina pred piatimi rokmi ukázala, že chce patriť do euroatlantického priestoru a vyznávať naše spoločné hodnoty.

Je potrebné, aby toto rozhodnutie bolo rešpektované. Na Ukrajine je viditeľný veľký pokrok, pozitívne vnímam, že medzi priority pána prezidenta patrí posilňovanie právneho štátu, spravodlivosti, súdnictva a boj s korupciou.”

Počas oficiálnej návštevy prezidenta Ukrajiny na Slovensku Zuzana Čaputová povedala, že SR je pre Ukrajinu “vždy spojencom, pokiaľ ide o ochranu hodnôt, suverenity, územnej celistvosti a kvality demokracie vrátane podpory Ukrajiny na ceste do EÚ”. 

Jedným z cieľov návštevy ukrajinského prezidenta bolo otvorenie slovenského vzdušného priestoru, kvôli príletom ukrajinských lietadiel na letisko v Užhorode. Ukrajinský prezident má neďaleko Užhorodu chatu. Doteraz musel lietať do Ľvova a odtiaľ ísť autom.

Ukrajina je asociovaným členom Európskej únie. Tím reforiem v Ukrajine vedie bývalý prezident Gruzínska Michail Saakašvili.