ABECEDA FINANCIÍ – SAE dirham

Dirham ; arabsky : درهم إماراتي , skratka : د.إ v arabčine , Dh ( jednotné číslo) a Dhs (množné číslo) alebo DH v  latinčine ; ISO kód je oficiálna mena: AED Spojené arabské emiráty . Dirham je rozdelený na 100 filov.

Názov dirham je pôžička z gréckeho δραχμή (drakhmé). Vďaka storočiam obchodovania a používania meny prežil dirham v Osmanskej ríši .

Pred rokom 1966 všetky emiráty, ktoré teraz tvoria Spojené arabské emiráty, používali rupiu Perzského zálivu , ktorá bola naviazaná na paritu s indickou rupiou . Dňa 6. júna 1966 sa India rozhodla devalvovať rupiu Perzského zálivu voči indickej rupii. Niektoré štáty, ktoré stále používajú rupiu v Perzskom zálive, neakceptovali devalváciu a prijali svoju vlastnú alebo inú menu.

Všetky hlavné štáty okrem Abu Dhabi prijali katarský a dubajský riyal , ktorý sa rovnal rupii v Perzskom zálive pred devalváciou. Tieto emiráty nakrátko prijali saudský rijál počas prechodu z rupie v Perzskom zálive na katarský a dubajský rijál. Abú Zabí používalo bahrajnský dinár, v kurze 10 rupií v Perzskom zálive = 1 dinár. V roku 1973 SAE prijali za svoju menu SAE dirham. Abú Zabí prijalo dirham SAE namiesto bahrajnského dinára za 1 dinár = 10 dirhamov, zatiaľ čo v ostatných emirátoch sa katarský a dubajský rijál vymenili za par.

Spojené Arabské Emiráty (SAE), arabsky  مارات al – ʾImārāt  , je krajina v západnej Áziivstredom Východe. Nachádza sa na východnom konci Arabského polostrova a má spoločné hranice s Ománom a Saudskou Arábiou , pričom má aj námorné hranice v Perzskom zálive s Katarom a Iránom . Abu Dhabi je hlavným mestom krajiny, zatiaľ čo Dubaj , najľudnatejšie mesto, je medzinárodným centrom.

Spojené arabské emiráty sú voliteľnou monarchiou tvorenou federáciou siedmich emirátov , ktoré tvoria hlavné mesto Abu Dhabi , Ajman , Dubaj , Fujairah , Ras Al Khaimah , Sharjah a Umm Al Quwain.  Každý emirát je riadený vládcom a spolu vládcovia tvoria  Federálnu najvyššiu radu.