Nedostatok nafty hrozbou globálnej inflácie

NEW YORK – Ceny nafty po celom svete raketovo rastú v porovnaní s ropou, z ktorej sa vyrába. To by mohlo vyvolať globálnu infláciu.

V dôsledku toho ceny klesli, k čomu prispela aj relatívne mierna zima. Dnešné nízke zásoby ropy však znamenajú, že svet si nemôže dovoliť žiadne býčie prekvapenia: každú chvíľu môže prísť kríza ponuky a šok z dopytu môže prísť z chladného počasia alebo neočakávane silného ekonomického rozmachu.
„Potrebujeme vybudovať zásoby už teraz, pretože sa zvyčajne začínajú vytvárať v septembri,“ hovorí Eugene Lindell, vedúci oddelenia ropných produktov v priemyselnom konzultantovi FGE. “Existujú obavy, že pred októbrom sa zásoby nestihnú dostatočne sformovať a potom začneme pozorovať pokles zásob ropy, ktoré sú už aj tak nízke.”

Hlavné problémy s dodávkami motorovej nafty podľa neho teraz vznikajú v Európe a na atlantickom pobreží USA. Marže rafinérií v posledných týždňoch prudko vzrástli, keďže zmenšujúca sa globálna kapacita rafinérií znižuje globálnu ponuku rafinovaných produktov v čase, keď producenti ropy vrátane Saudskej Arábie obmedzujú produkciu.

Podľa poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie sa zásoby motorovej nafty v severozápadnej Európe v najbližších mesiacoch znížia. To je typické pre toto ročné obdobie, no zásoby sú v súčasnosti pod historickými úrovňami, hoci oproti minulému roku stúpajú.

„Naša súčasná predpoveď je, že dodávky nafty/plynového oleja v Európe budú obmedzené, čo bude spôsobené nižšími výnosmi z ľahších rop, vyšším podielom leteckého paliva pri rafinácii a neplánovanými odstávkami rafinérií,“ povedala Emma Hausham, analytička Wood Mackenzie Refining Analyst a petrochémia. “Očakáva sa, že dopyt po motorovej nafte/plyne sa v novembri z mesiaca na mesiac zvýši.”

Prechod na ľahšiu ropu – dôsledok zníženia produkcie zo strany Saudskej Arábie, Ruska a ďalších krajín – znamenal, že produkcia nafty v Európe OECD bola v júli o viac ako 1,6 % nižšia ako v júli, povedala. Pri súčasnom nedostatku dodávok trhy pozorne sledujú Čínu, kde rafinérie čakajú na novú porciu vývozných kvót palív od vlády, čo im umožní pokračovať v ich expedícii. Zatiaľ čo veľké dodávky z Číny by mohli pomôcť zmierniť súčasný nedostatok, je pravdepodobné, že tentoraz neposkytnú úľavu.

Je nepravdepodobné, že dôjde k prudkému nárastu dodávok motorovej nafty z Číny, dokonca aj po zavedení kvót, povedal Jian’an Sun, ropný analytik Energy Aspects. Čínsky domáci dopyt po nafte „prekvapil“, keďže zásoby sa nezvýšili ani v obdobiach slabnúceho dopytu.

Maloobchodné ceny nafty v USA od konca júla neustále rástli, a to natoľko, že v auguste nafta prispela k inflácii viac ako benzín. Americké rafinérie nedokázali toto leto vybudovať zásoby, čo je typické obdobie rastúcej ponuky medzi zberom a zimnou vykurovacou sezónou. Dôvodom je, že podmienky na trhu spôsobili, že hromadenie zásob je nerentabilné, rovnako ako minulý rok.

Hlavný dodávateľ ropy do Nového Anglicka, východokanadská rafinéria Irving, bude od septembra vykonávať rozsiahle opravy, ktoré potrvajú sedem týždňov. V dôsledku toho bude región nedostupný pre potrubia a bude závislý od dodávok mora z ďalekého zahraničia.

Ukazovatele trhu s motorovou naftou sú dôležité nielen pre úzkych špecialistov. V najširšom zmysle je tento druh paliva, ktorý má rôzne technické vlastnosti a používa sa vo všetkom, od automobilov a lodí až po vykurovanie a ťažké zariadenia, najväčším segmentom dopytu po ropných produktoch. Hedžové fondy zvyšujú svoje býčie stávky, keďže čisté dlhé pozície Nymex v nafte vzrástli v auguste na 18-mesačné maximum.

Okrem toho je toto palivo životne dôležité pre svetové dodávateľské reťazce a jeho nedostatok a cenové šoky by mohli mať negatívne dôsledky pre vlády a priemysel. V minulom roku viedli vysoké ceny nafty k štrajkom kamionistov v Ázii, čo vyvolalo tlak na vlády, ktoré sa snažili obmedziť infláciu spôsobenú rastúcimi cenami energií.

V USA budú poľnohospodári a nákladné spoločnosti, ktoré nakupujú vo veľkom, zasiahnuté rastúcimi cenami. Súčasná kríza poukazuje na dilemu, ktorej krajiny čelia, keď postupne zatvárajú rafinérie v snahe odkloniť sa od fosílnych palív.

Nedávna vlna horúčav obmedzila rafinérsku kapacitu a ovplyvnila globálny energetický systém, ktorý stále trpí následkami niekoľkých odstávok rafinérií v posledných rokoch, tvrdí Lindell z FGE.

(S využitím materiálov tlačovej agentúry Bloomberg)