Česká republika tvrdí, že muničný sklad vyhodili do vzduchu ruskí agenti, ale neponúka žiadne dôkazy

PRAHA- Slová údajne, vraj a pravdepodobne sú v niekoľkých tvrdeniach Vlády Českej republiky o tom, že pred siedmimi rokmi vyhodili do vzduchu muničný sklad údajní agenti ruskej vojenskej rozviedky.

Princípom žurnalistiky je to, že novinári si majú možnosť niekde overiť tvrdenia informačných zdrojov, ktoré niečo rozprávajú. Vláda českej republiky nepredstavila fotografie, alebo video, ktoré by zaznamenávalo to, ako ruskí agenti umiestňujú v objektoch trhaviny, alebo odpaľovacie zariadenia. Slová údajne, vraj, či pravdepodobne  znamenajú aj áno, aj nie. Politici a médiá používajú tieto slová pri manipulácii verejnej mienky. Využívajú sa vo vzájomných spravodajských informačných hrách.

Česká vláda vyhostila osemnásť ruských diplomatov. Ruská vláda vyhostila dvadsať českých diplomatov. Ruských diplomatov vyhostili aj Poľsko a Spojené štáty americké.

České médiá nesprávne uvádzajú skratku tejto špionážnej organizácie v rámci ruskej armády ako GRU. Správny názov je Hlavná správa generálneho štábu Ozbrojených síl Ruské Federácie  (Главное управление Генерального штаба Вооружённых Сил России – ГУ ГШ).

S informáciami prišiel týždenník Respekt. Ten pred časom zverejnil, že do Prahy pricestoval obyvateľ Ruskej federácie, ktorý mal ako vždy údajne v kufri ricín, ktorým mali byť otrávení českí dedinskí politici ako primátor Prahy Zdeněk Hřib, starosta Prahy 6, Ondřej Kolář a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. Politici sa skrývali. Kufor ani ricín sa nikdy nenašli.

Vráťme sa k výbuchom muničných skladov vo Vrběticích v okrese Zlín.  Došlo k nim v októbri a decembri 2014. Prvý výbuch nastal 16. októbra, zomreli pri ňom dvaja ľudia. Ďalšie sklad vybuchol 3. decembra 2014. Susedné obce museli byť krátkodobo evakuované, areál bol ohradený a potom nasledovalo niekoľkoročnej odpratávanie následkov a vyšetrovanie príčin výbuchu. Zásah bezpečnostných zložiek bol vo Vrběticích ukončený po šiestich rokoch 13. októbra 2020.

Polícia explóziu vyšetrila ako úmyselné všeobecné ohrozenie. Necelé tri roky po udalostiach bolo vyšetrovanie stále vo fáze preverovania. Do konca júna 2017 polícia vykonávala ohliadku prvého epicentra, od júla toho istého roku pokračovala na mieste druhého výbuchu.

Pri vyšetrovaní sa zistilo, že hajtman Zlínskeho kraja nevedel, že muničný sklad už od roku 2006 neslúži armáde, ale Ministerstvo obrany Českej republiky ho prenajíma súkromným zbrojárskym firmám. Túto informáciu nemal ani Český banský úrad, ktorý mal v muničnom sklade vykonávať kontroly výbušnín. Kontroly vo Vrběticích nevykonala ani Polícia Českej republiky, ktorá má podľa zákona vykonávať kontrolu munície. V sklade boli porušené bezpečnostné predpisy, pretože letecké bomby a delostrelecká munícia boli uložené hneď vedľa vysoko zápalných látok.