Japonský pivovar Asahi kúpil britský Fuller

Japonci už niekoľko rokov varia pivo Peroni v Taliansku, Grolsch v Holandsku, Pilsner Urquell a Velkopopovický Kozel v Českej republike. Teraz sa dostali na ostrovy piva a muštu na okraji Európy. Asahi kúpi najstarší londýnsky rodinný pivovar Fuller.

Najväčší japonský pivovarník so 130-ročnou históriou v posledných rokoch strávil na európskej expanzii viac ako 10 miliárd dolárov. Ďalšia štvrť miliardy – a teraz sú liatie El London Pride a ESB horký v historickej štvrti Chiswick v západnom Londýne.

Briti tu začali variť pivo v roku 1645, v čase Olivera Cromwella a Pereyaslava Rada. Fuller rodina pivovaru Griffin bola zdedená o dve storočia neskôr, v rokoch, kedy boli na kontinente čítané prvé vydania Dumas a Dead Souls od Gogola.

Ďalších sto rokov uplynulo a Fuller zaviedol do povojnovej Británie svoj najznámejší nápoj El London Pride. A na jar roku 2019 sa tento príbeh skončil: rodiny, ktoré kontrolovali spoločnosť, hlasovali v stredu na predaj japonskému Asahi, jednému z desiatich najväčších pivovarníkov na svete.

Posledná britská bašta sa vzdala globálnemu gigantovi dobrej vôle, a tak potvrdila odhady odborníkov, ktorí hovoria, že len veľké medzinárodné korporácie a malé remeselné pivovary môžu variť pivo pre zisk v modernom svete.

„Na trhu sú dva póly. Nezávislí strední výrobcovia nemajú medzi nimi miesto,“ vysvetľuje stratégiu predaja spoločnosti Owen Murray z investičnej spoločnosti Hermes Investment Management.

Spoločnosť vlastní a prevádzkuje takmer štyri stovky krčiem v najľudnatejšej a najbohatšej časti krajiny – v Londýne a okolitých okresoch. Tento segment predstavuje tri štvrtiny príjmov a Fuller očakáva, že bude rásť napriek tomu, že krčmy vo všeobecnosti prechádzajú ťažkými časmi.