Facebook, YouTube a Twitter chcú zarábať ešte viac

NEW YORK – Sociálne siete Facebook, YouTube a Twitter plánujú výrazne investovať do sociálneho obchodu – hovoríme o nákupoch, ktoré môžu užívatelia uskutočňovať v sociálnych sieťach.

Predpokladá sa, že tržby porastú do výšky 50 miliárd dolárov za rok zo súčasných 36 miliárd dolárov. Úspech sociálneho obchodu je čiastočne spôsobený skutočnosťou, že produkty sú ponúkané užívateľom na základe ich záujmov a tržby tiež generujú údaje, ktoré je možné ďalej využiť v reklame.

“Preteky o používateľské údaje sú čoraz intenzívnejšie, pretože spoločnosť Apple nedávno obmedzila technologické spoločnosti v tom, aby sledovali údaje o majiteľovi iPhone a ponúkali prispôsobené reklamy,” vysvetľujú odborníci na reklamu. Facebook spustil uprostred pandémie službu obchodu, ktorá umožňuje značkám predávať výrobky priamo prostredníctvom Facebooku a Instagramu. Odborníci poznamenávajú, že dopyt po online nákupoch pravdepodobne porastie aj po zrušení obmedzení týkajúcich sa koronavírusu.

TikTok testuje živé nákupy s vybranými britskými spoločnosťami – používatelia si budú môcť kúpiť oblečenie, kým im ich bloger ukáže naživo na videu. Twitter 28. júla oznámil, že začne testovať svoje predajné schopnosti prostredníctvom profilov značiek. YouTube chce 27. júla integrovať obchody priamo do svojej platformy.

Spoločnosti ako Facebook a Google môžu zároveň čeliť ťažkostiam v práci kvôli obmedzeniam, ktoré vyplývajú z dekrétu prezidenta USA Joea Bidena. Rozhodol sa, že im sťaží prevzatie iných spoločností, aby udržal v tomto odvetví konkurenciu. Technologických gigantov vo svete ako celku navyše ovplyvní zavedenie minimálnej sadzby dane z príjmu právnických osôb, ktorú podporili štáty po celom svete.