Grand Prix Vinex získala firma Shebo Winery Modra

BRATISLAVA – Víťazom prestížnej medzinárodnej súťaži vín vo Valticiach Grand Prix Vinex sa stalo červené víno Rudava, výber hrozna z roku 2019 firmy Shebo Winery z Modry.

Grand Prix Vinex je tradičná medzinárodná súťaž vín hodnotená vo Valticiach a je jednou z najvýznamnejších v Českej republike. Prvý ročník sa konal v roku 1993. Jej cieľom je na vysokej profesionálnej úrovni ohodnotiť a oceniť najlepšie európske a svetová vína prítomná na trhu stredoeurópskeho regiónu. V roku 2021 sa uskutoční už dvadsiaty ôsmy ročník. Súťaž je usporiadaná Národným vinárskym centrom v spolupráci s akciovou spoločnosťou Veľtrhy Brno a Zväzom vinárov ČR.

Valtice sú malé vinárske mesto v okrese Břeclav v Juhomoravskom kraji, 9 km západne od Břeclavi, pri hraniciach s Rakúskom. Má katastrálne výmeru 4 785 hektárov a žije tu približne 3 500 obyvateľov.

Historické jadro mesta je chránené ako mestská pamiatková zóna. Okolité Lednicko-valtický areál je krajinnou pamiatkovou zónou. Valtický zámok bol až do roku 1945 sídlom kniežacieho rodu Lichtenštajnovcov.

Valtice sa nachádzajú v Mikulovskej vinárskej podoblasti a patria medzi najnavštevovanejšie vinárska mestá s dlhoročnou lokálnou tradíciou výroby vín. Verejná degustačná expozícia ocenených titulom Salon Vín Českej republiky sa pravidelne koná v pivničných priestoroch Valtického zámku.

Firma Shebo Winery vznikla v rokku 1998 pôvodne s názvom Chateau Modra. V súčasnosti sa vinárstvo špecializuje na výrobu prémiových vín, ktoré pochádzajú výlučne z vlastných viníc. Tie sa rozprestierajú v troch oblastiach Slovenska – v Malokarpatskej (Modra, Pezinok, Šenkvice), v Nitrianskej (Malanta) a v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti (Galanta, Hubice, Strekov).
Odrodová štruktúra vinohradov je veľmi pestrá, pričom zahŕňa okrem tradičných odrôd, akými sú Veltlínske zelené, Frankovka modrá, aj svetové odrody Chardonnay, Cabernet Sauvignon, ako aj exkluzívne slovenské novošľachtence Dunaj, Nitria, Hron a Devín.