Bloomberg: Jaguar Land Rover vyhral súd v Číne

Spoločnosť Jaguar Land Rover oznámila víťazstvo na súde v Číne nad miestnou automobilkou. Spoločnosť predávala autá, ktoré kopírovali funkcie Range Rover Evoque. Napísal to Bloomberg, s odkazom na vyhlásenie Jaguar Land Rover.

Spor medzi spoločnosťou Jaguar Land Rover a spoločnosťou Jiangling Motors Corp. trvá od roku 2014 Vtedy britská spoločnosť obvinila čínskeho výrobcu z používania jeho vývoja. V piatok 22. marca nariadil pekinský súd čínskej spoločnosti Jiangling Motors Corp. prestať vyrábať a predávať model  Landwind X7. Podľa súdu čínsky výrobca skopíroval päť jedinečných prvkov Range Rover Evoque. Podľa jeho rozhodnutia britská spoločnosť dostane kompenzáciu, ale jej výška nie je zverejnená. V Jiangling Motors Corp. Rozhodnutie súdu sa ešte nevyjadrilo.

Výrobcovia automobilov už dlho obviňujú Čínu, že kradla duševné vlastníctvo, ale víťazstvo zahraničnej spoločnosti pred súdom pred miestnym výrobcom je raritou, napísal Bloomberg. Takže, Honda Motor Co. Shuanghuan Auto obvinil z kopírovania modelu svojho auta CR-V, ale v roku 2004 sa stratil na súde. Podobné obvinenia vzniesla spoločnosť Porsche Automobil Holding SE.

Obvinenia z krádeže duševného vlastníctva čínskymi výrobcami sa stali jedným z hlavných dôvodov začiatku obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Vo všeobecnosti každá piata spoločnosť v Spojených štátoch uvádza, že čínski konkurenti kradnú ich technológie.

Podľa čínskeho práva by zahraničné spoločnosti, ktoré chcú pracovať na čínskom trhu v takých segmentoch ako energetika, telekomunikácie a automobilový priemysel, mali vytvoriť spoločné podniky s miestnymi výrobcami. Táto prax vedie k úniku technológie.