Gazprom vybral zo spoločného podniku 2 mld. USD

MOSKVA / BERLÍN – Šéf spoločnosti Wintershall Dea obvinil Gazprom z vyprázdnenia účtov ich spoločného podniku na Sibíri, keď z nich vybral 2 mld.

Spoločnosť Wintershall Dea sa 17. januára rozhodla stiahnuť z Ruska a odhadla stratu 5,3 miliardy EUR z odpisu ruských aktív.

“Gazprom prevzal kontrolu nad spoločnými podnikmi s Wintershall Dea na Sibíri a vyprázdnil ich spoločné bankové účty, uviedol generálny riaditeľ nemeckej ropnej a plynárenskej spoločnosti Mario Mehren pre noviny Börsen-Zeitung. Podľa jeho slov, ktoré citoval denník Financial Times, zmizli takmer 2 miliardy eur v hotovosti.

“Gazprom nereagoval na žiadosť o komentár,” uvádza FT

V júli 2022 Mehren uviedol, že spoločnosť Wintershall Dea sa z Ruska nestiahne, pretože by to bol veľký dar pre ruskú vládu. Napriek tomu predstavenstvo spoločnosti Wintershall Dea 17. januára 2023 schválilo zásadné rozhodnutie o odstúpení od všetkých projektov v Rusku. “Obmedzenia uvalené ruskou vládou na činnosť západných spoločností v krajine a vonkajšie zásahy do našich spoločných podnikov znemožnili spoločnosti Wintershall Dea v minulosti pôsobiť v Rusku a viedli k ekonomickému vyvlastneniu spoločných podnikov v Rusku,” povedal vtedy Meren.