Írsko: dd Ukrajincov budú žiadať, aby platili za ubytovanie, zmenia sociálne dávky, hovorí premiér

SOUL / DUBLIN – Vláda dúfa, že do konca tohto roka zavedie opatrenia, ktoré budú od ukrajinských utečencov vyžadovať, aby platili za ubytovanie a zmenili sa im sociálne dávky, povedal premiér Írskej republiky Taoiseach Leo Varadkar.

Napísal o tom denník The Irish Times.

Podrobnosti sa ešte musia dohodnúť a akékoľvek zmeny sociálnych dávok si budú vyžadovať legislatívu, ale obe opatrenia budú zavedené súčasne.

„Ukrajinci tu budú stále vítaní. Žiadny Ukrajinec, ktorý príde do Írska, nebude odmietnutý, to sa nestane. Situácia, v ktorej sa momentálne nachádzame, je však taká, že čísla sú veľmi vysoké. Vyvíja to obrovský tlak na ubytovanie,“ povedal Taoiseach novinárom počas návštevy Soulu v Južnej Kórei.

„Musíme prijať opatrenia, ktoré spomalia prichádzajúce čísla, takže máme viac času na dohnanie ubytovania a iných problémov.

„A v tomto kontexte dáva zmysel, aby sme sa pozreli na to, čo robia ostatné západoeurópske krajiny a zistili, že naša ponuka je niečo podobné. Takže iné krajiny neponúkajú napríklad neobmedzené štátom poskytované ubytovanie zadarmo,“ povedal Taoiseach.

Varadkar uviedol, že približne 30 percent z 500 až 800 Ukrajincov prichádzajúcich každý týždeň požiadalo o dočasnú ochranu v inej európskej krajine predtým, ako sa presťahovali do Írska.

Približne 14 000 ukrajinských utečencov je už zamestnaných, ale vláda zvažuje zmeny v sociálnych dávkach, aby povzbudila viac ľudí, aby si našli prácu.

“Nemôžeme zatvárať oči pred tým, že máme nedostatok ubytovania. Teraz sme v situácii, keď ubytovávame ľudí v stanoch a ľudí vo vykurovaných chatkách,“ povedal Varadkar.

„Pamätám si, že keď som vo svojom prvom volebnom období vo funkcii Taoiseach prebiehala veľmi silná kampaň za ukončenie priameho poskytovania, čo je politika, ktorú podporujem, pamätám si, že som povedal: pozrite sa po Európe a zistite, aká je alternatíva k priamemu poskytovaniu služieb – sú to stany a ide o kontajnery.

„A to je bod, v ktorom sme teraz v Írsku, kde sme za posledné dva roky ubytovali 100 000 ľudí, viac ako 100 000 ľudí. Nemáme ubytovanie, používame stany, používame kontajnery. Toto nie je situácia, v ktorej by sme sa chceli ocitnúť. Ale ak dokážeme spomaliť zadávanie čísel, potom máme šancu dostať sa na vrchol.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.