Dve palivá ropa a nafta poháňajúce globálnu ekonomiku prinášajú do Európy krízový stav

BRUSEL – Stav globálnej ekonomiky možno posudzovať cez prizmu dvoch ropných produktov: motorovej nafty a ťažkého benzínu. A pre Európu sú správy o nich sklamaním.

Nafta poháňa nákladné autá, vlaky a lode a používa sa aj v poľnohospodárstve a stavebníctve. Ťažký benzín sa používa v petrochemickom sektore na výrobu všetkého od lekárskeho vybavenia až po žuvačky. V tomto roku ročná spotreba oboch palív v Európe klesne, pričom spotreba nafty dosiahne najnižšiu úroveň od roku 1975.

„Slabý ekonomický rast v Európe tvrdo zasiahol výrobný sektor,“ vysvetľuje Alan Gelder, viceprezident pre rafinérske, chemické a ropné trhy v poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie Ltd. “To viedlo k zníženiu dopytu po benzíne ako surovine pre petrochemické produkty a po motorovej nafte na výrobu a pohyb tovaru.”

Prečo klesá dopyt?

Dopyt na kontinente zostáva kritický, aj keď sa obchodníci zameriavajú na možnosť prerušenia dodávok v súvislosti s vojnou na Blízkom východe. Očakávaný pokles spotreby týchto dvoch palív v tomto roku je viac ako pol milióna barelov denne v porovnaní s úrovňami pred pandémiou, čo nie je oveľa menej ako celková spotreba ropy v Belgicku.

Keďže Európa je hlavným dovozcom nafty z Blízkeho východu, Indie a USA, ako aj pravidelným vývozcom nafty do východnej Ázie a Latinskej Ameriky, akýkoľvek výrazný pokles spotreby v Európe by mal pravdepodobne vplyv na ekonomiky a trhy s ropou. okolo sveta.

Dopyt po plynovom oleji zahŕňa motorovú naftu pre cestnú dopravu, vykurovací olej a iné druhy plynového oleja. Ťažký benzín sa používa predovšetkým ako petrochemická surovina; ťažký benzín, ktorý sa používa na miešanie benzínu, nie je v týchto údajoch zahrnutý. Údaje sú pre európske krajiny OECD a sú vyjadrené v miliónoch barelov denne.

Pokles dopytu v tomto roku je čiastočne spôsobený dlhodobými štrukturálnymi trendmi. Kupujúci v Európskej únii dlhodobo uprednostňujú benzínové modely pred naftovými a predajom elektromobilov sa tiež znížila spotreba.

Dôležitým faktorom je však aj hospodárska kríza v Európe. Údaje indexu nákupných manažérov ukazujú pokračujúci pokles stavebnej a výrobnej produkcie v eurozóne, pričom inflácia zostáva nad cieľom. Ekonomika Nemecka, najväčšej krajiny Európskej únie, v minulom štvrťroku klesla a hrozí jej pád do recesie.

Spotreba nafty v tomto roku klesne v porovnaní s rokom 2021 o viac ako štvrtinu na 844 000 barelov denne, čo je najmenej za 48 rokov, uviedol Ciaran Healy, analytik trhu s ropou z Medzinárodnej energetickej agentúry. Ťažký benzín sa používa aj v zmesiach na výrobu benzínu, no agentúra tento objem neberie do úvahy pri meraní jeho spotreby a zameriava sa predovšetkým na produkt používaný v petrochemickom priemysle.

Podľa Argus Media Ltd. sa produktivita petrochemických etylénových jednotiek znížila. Spracúvajú benzín a iné suroviny na základné chemické zložky. Výrobca OMV AG v utorok tiež znížil prognózu využívania etylénovej jednotky v Európe.

Údaje sú poskytované pre 14 krajín EÚ, ako aj pre Spojené kráľovstvo a Nórsko. Údaje o nákladoch sú založené na rastlinnej výrobe etylénu a nezohľadňujú iné produkty, ako je propylén.

Petrochemický gigant BASF SE v utorok pripísal pokles európskej chemickej produkcie „nižšiemu dopytu v dôsledku vysokej inflácie, rastúcich úrokových sadzieb a nárastu cien zemného plynu“.

Klesajúci trend dopytu po motorovej nafte

V piatich popredných krajinách kontinentu – Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii, Taliansku a Španielsku – najnovšie údaje ukazujú pokles dopytu po motorovej nafte.

Predaj nafty na francúzskych cestách klesol v septembri v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 13,4 %. Očakáva sa, že celkový dopyt po rope v Nemecku tento rok klesne o približne 90 000 barelov denne, čo je viac ako v ktorejkoľvek inej krajine na svete okrem Pakistanu.

Celkovo sa očakáva, že dopyt po motorovej nafte v krajinách OECD v Európe tento rok klesne o približne 380 000 barelov denne v porovnaní s úrovňami pred pandémiou v roku 2019, uvádza IEA.

Zmiešaný obraz

Globálny obraz je ešte zmiešanejší. V Číne napriek problémom v sektore nehnuteľností rastie dopyt: v januári až auguste tohto roku sa spotreba motorovej nafty zvýšila o 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 a spotreba nafty sa podľa JODI viac ako zdvojnásobila. rovnaké obdobie.

Čína zaznamenáva obrovské investície do petrochemických kapacít. Podľa Amber Liu, vedúcej analytiky petrochemického priemyslu v ICIS Asia, nárast výroby spôsobil prebytok mnohých produktov tohto odvetvia, ako sú etylén, propylén a aromatické látky, hoci to zvýšilo atraktivitu krajiny ako výrobného centra.

„Čína má najefektívnejšie dodávateľské reťazce, takže ceny hotových výrobkov v krajine sú v porovnaní s inými krajinami mimoriadne konkurencieschopné,“ hovorí Liu.

V USA implikovaný dopyt po destilátoch, ktoré zahŕňajú motorovú naftu a vykurovací olej, v posledných týždňoch klesol pod sezónne normy. V budúcnosti podľa vládnych prognóz zostane dopyt po destilátoch vo štvrtom štvrťroku pod úrovňou minulého roka a začiatkom budúceho roka začne stúpať.

Nákladná doprava však podľa analytikov JPMorgan vykazuje známky rodiaceho sa oživenia a rastie aj nákladná železničná doprava.

Ťažký benzín sa bežne používa na výrobu benzínu v Spojených štátoch, zatiaľ čo lacnejšie kvapaliny vyrábané ako vedľajší produkt bridlicovej ťažby sa stali východiskovou surovinou pre petrochemické produkty.

V Európe „výhľad do roku 2024 zostáva pre oba produkty slabý,“ dodal Gelder.

(Pripravené na základe materiálov od Bloomberg)