Čo týždeň dal: Fed ponechal úrokovy nezmenenil

NEW YORK – Akcie a dlhopisy zaznamenali nárast v nádeji, že Fed skončil zo zvyšovaním úrokových sadzieb. S&P 500 vo štvrtok zaznamenal nárast 2%. 

Akcie v pondelok zaznamenali nárast, štátne dlhopisy klesli a ropa sa prepadla o 3,8 %, keďže izraelský pozemný vpád do Gazy sa zdal byť menej rozsiahlejší, než sa investori obávali. Čínsky Jen vzrástol na základe správy, že Bank of Japan môže zvýšiť hornú hranicu výnosov dlhopisov. Index S&P 500 si pridal 1,2 %, čo je najviac od augusta. Amazon.com viedol zisky v oblasti megakapitálov, hoci Tesla sa tomuto trendu vzoprela – klesla o takmer 5 %. Akcie sú stále na ceste k tretiemu mesačnému prepadu – najdlhšiemu od marca 2020. Desaťročné americké výnosy vzrástli o šesť bázických bodov na 4,89 %.

Ministerstvo financií USA znížilo svoj odhad federálnych pôžičiek v tomto štvrťroku na 776 miliárd USD. Dolár klesol. Ropa vymazala svoje zisky od začiatku vojny na Blízkom východe keďže Izrael čelí rastúcemu tlaku, aby obmedzil svoje bombardovanie. Ropa West Texas Intermediate sa zastavil pod úrovňou 83 USD za barel. Americké blue-chip spoločnosti v pondelok spustili vlnu predaja dlhopisov a získali 22,5 miliardy USD, keďže dlžníci sa snažia predať nový dlh v týždni nabitom aukciami dlhopisov, zasadnutiami centrálnych bánk a čerstvými ekonomickými údajmi.

Dolár v utorok stúpol, keď sa jen dostal na 33-ročné minimum po tom, ako Bank of Japan uskutočnila len menšie zmeny v nastavení svojej politiky. Index S&P 500 sa odrazil v posledný októbrový deň, pričom zaznamenal tretí mesiac po sebe straty. Spoločnosť JPMorgan Chase bola na čele obchodného dňa spomedzi veľkých bánk. Spoločnosť Tesla sa odrazila od dna, zatiaľ čo Nvidia skončila nižšie o takmer 1%. V neskorom obchodovaní klesla spoločnosť Advanced Micro Devices na základe nepriaznivého výhľadu tržieb. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástli o štyri bázické body na 4,93 %.

Dolár zastavil dvojdňový pokles. Japonská mena oslabila nad 151. V rámci ekonomických správ klesla spotrebiteľská dôvera v USA v októbri na päťmesačné minimum, zatiaľ čo náklady na zamestnanosť nečakane v treťom štvrťroku zrýchlili, čo poukazuje na silný trh práce, ktorý predstavuje riziko udržania inflácie nad cieľovou úrovňou Fedu. Okrem veľmi očakávaného rozhodnutia Fedu sa očakáva, že americké ministerstvo financií predstaví ďalšie kolo zvýšenia predaja amerických dlhopisov v tomto týždni v rámci aukcií svojich dlhopisov a obligácií.

Investori, ktorí sa pripravovali na najhoršie v stredu a dostali od Fedu niečo úplne iné – nádej, že cyklus zvyšovania sadzieb sa skončil. Fed nezvýšil ale ponechal svoje úrokové sadzby a výsledkom bol výrazný nárast akcií aj dlhopisov. Wall Street dostala dávku povzbudenia po tom, čo Powell signalizoval, že súčasný cyklus sprísňovania sadzieb je už ďaleko a poznamenal, že Fed “postupuje opatrne”. Index S&P 500 vzrástol o viac ako 1 %. Desaťročné sadzby v USA klesli o 20 bázických bodov na 4,73 %, pričom tento pohyb pôvodne vyvolal plány ministerstva financií spomaliť tempo zvyšovania predaja dlhopisov. Ďalším dôležitým aspektom bolo, že Fed signalizoval, že nárast dlhodobých výnosov štátnych pokladníc znižuje podnety na zvyšovanie úrokových sadzieb. Spoločnosť Qualcomm, najväčší predajca čipov pre smartfóny, poskytol lepšiu prognózu tržieb na súčasný štvrťrok, než sa očakávalo, čo naznačuje, že prebytok zásob v odvetví mobilných telefónov môže konečne ustupovať. Spoločnosť Walt Disney ponúkla spoločnosti Comcast  kúpu jej tretinového podielu v streamovacej službe Hulu za 8,61 miliardy USD.

Akcie vo štvrtok vzrástli deň po tom, čo Fed naznačil, že možno skončil so zvyšovaním sadzieb. Počas obchodného dňa, index S&P 500 zaznamenal nárast takmer 2 %, čo je jeho najlepšia seansa od apríla. Trhový “ukazovateľ strachu” – VIX – klesol pod 16 a prelomil kľúčovú technickú úroveň. Dlhodobé štátne dlhopisy dosiahli lepšie výsledky, pričom výnosy 30-ročných dlhopisov klesli o 13 bázických bodov na 4,8 %. Dolár klesol. Libra získala, keďže Bank of England ustúpila od rečí o znižovaní sadzieb. Ropa prekročila hranicu 82 USD. V období pred zverejnením údajov o zamestnanosti sa v správe ukázalo, že americká produktivita práce sa zvýšila najviac za posledné tri roky, čo pomohlo zmierniť inflačný vplyv nedávneho rastu miezd.

Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti vzrástli už šiesty týždeň po sebe, čo naznačuje, že ľudia, ktorí prišli o prácu, začínajú mať väčšie problémy s hľadaním novej. Podľa prognóz ekonómov sa počet zamestnancov mimo poľnohospodárskeho sektora v októbri zvýšil o 180 000 po septembrovom prírastku 336 000. Rastúci počet investorov v skutočnosti varuje pred predčasným vyhlásením, že brutálny trh s dlhopismi v USA je konečne nadobro za nami.

 

Na celej Wall Street sa v piatok hromadili superlatívy, pričom index S&P 500 dosiahol najlepší týždeň za viac ako rok. Štátne dlhopisy stúpali naprieč krivkou, pričom 10-ročné výnosy smerujú k najväčšiemu poklesu za tri seansy od začiatku pandémie. Dolár klesol o takmer 1 %. Swapy Fedu teraz ukazujú, že obchodníci vidia len 20 % šancu ďalšie zvýšenie do januára a v plnej miere počítajú so znížením do júna – namiesto júla. Americký sektor služieb expandoval najslabšie za posledných päť mesiacov a miera nezamestnanosti stúpla na 3,9 %. Počet zamestnancov mimo poľnohospodárskeho sektora sa v minulom roku zvýšil o 150 tis. po septembrovom znížení o 297 000. Rast miezd sa spomalil. Spoločnosť Apple, ktorá sa snaží zvrátiť niekoľko po sebe nasledujúcich štvrťrokov poklesu tržieb, vykázala najnižšie tržby v regióne Číny od polovice roka 2022. USA podporili spoločnosť JetBlue Airways  v boji proti vyhosteniu z amsterdamského letiska Schiphol. Tržby spoločnosti Coinbase Global sa zvýšili viac, ako sa predpokladalo, keďže najväčšia americká krypto burza sa snažila prekonať celospoločenský pokles obchodnej aktivity.

Miera inflácie v eurozóne sa v októbri 2023 medziročne znížila na 2,9 %, čím dosiahla najnižšiu úroveň od júla 2021 a podľa predbežného odhadu mierne zaostala za konsenzom trhu na úrovni 3,1 %. Hospodárstvo eurozóny sa za tri mesiace do septembra 2023 medzikvartálne zmenšilo o 0,1 %, čo je horší výsledok, než predpokladal trh, a po vzostupne revidovanom náraste o 0,2 % v druhom štvrťroku, ukázal predbežný odhad. Federálny rezervný systém v novembri druhýkrát za sebou ponechal cieľové rozpätie sadzieb na svojom 22-ročnom maxime 5,25 % – 5,5 %, čo odráža dvojaké zameranie tvorcov politiky na návrat inflácie k 2% cieľu a zároveň na zabránenie nadmernému sprísňovaniu menovej politiky.

Index PMI ISM vo výrobnom sektore v USA v októbri 2023 klesol na 46,7 bodu z desaťmesačného maxima 49 bodov v predchádzajúcom mesiaci, čo je výrazne pod očakávanou hodnotou 49 bodov. Bank of England na svojom novembrovom zasadnutí už druhýkrát po sebe ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na 15-ročnom maxime 5,25 %. Miera nezamestnanosti v USA sa v októbri 2023 zvýšila na 3,9 %, čím mierne prekonala očakávania trhu a hodnotu 3,8 % z predchádzajúceho mesiaca.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    + 5,85 %

DOW JONES:             + 5,07 %

NASDAQ:                   + 5,38 %

DAX:                           + 3,42 %

Euro Stoxx 50:          + 3,99 %

NIKKEI:                       + 5,54 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                             + 13,51 %

DOW JONES:                     + 2,76 %

NASDAQ (CCMP index):              + 28,78 %

DAX:                                     + 9,09 %

Euro Stoxx 50:                  + 10,04 %

NIKKEI:                                + 25,53 %

Roman Hronček, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.