Inflácia v Európe na desaťročnom vrchole

BRUSEL – Inflácia v eurozóne dosiahla desaťročné maximum. Spotrebiteľské ceny v auguste vzrástli o tri percentá.

V Nemecku bol tento ukazovateľ najvyšší od roku 2008, keď dosiahla 3,4 percenta. V Španielsku ceny vyskočili o 3,3 percenta a inflácia vo Francúzsku tiež dosiahla rekordné maximum za tri roky. Rast cien je spojený s rastom cien elektriny v Európe, ako aj s prerušením dodávok v dôsledku lokálnych výluk. Vysokú infláciu ovplyvňujú aj opatrenia na podporu ekonomiky, ako napríklad program nákupu dlhopisov v súkromnom sektore, ktorý poskytuje trhom postihnutým pandémiou jednoduchší prístup k peniazom.

Ďalšie zasadnutie Európskej centrálnej banky (ECB) sa uskutoční 9. septembra. Počas zasadnutia bude vládna rada rokovať o možnosti zrušenia viacerých stimulačných opatrení, ktoré boli prijaté počas pandémie. Rozmnožovanie kmeňa delta a z toho vyplývajúce prerušenie dodávok stále ohrozujú trhy, ale prudko rastúce ceny nútia človeka zamyslieť sa nad návratom k predkrízovým politikám.

Šéf francúzskej centrálnej banky François Villerois de Gallo poznamenal, že vidí možnosť odklonu od protikrízového kurzu. Nie každý však súhlasí s opustením podporných opatrení. Napríklad šéf centrálnej banky Fínska Olli Rehn povedal, že by bolo lepšie byť opatrný pri odstraňovaní stimulov pre ekonomiku.

Rozhodnutie ECB môže byť ovplyvnené nielen vysokou mierou inflácie a snahou spomaliť tempo, ale aj nedávnym komentárom amerického Federálneho rezervného systému (analóg centrálnej banky). 27. augusta predseda Fedu Jerome Powell uviedol, že pripúšťa možnosť opustenia stimulov v tomto roku.

Postupne sa zotavujúca ekonomika Európy tiež umožňuje návrat k predkrízovej politike. V druhom štvrťroku bol rast hrubého domáceho produktu (HDP) v eurozóne 2 percentá. Začalo sa zotavovať aj zamestnanie, pričom Eurostat uviedol, že zamestnanosť v druhom štvrťroku vzrástla o 0,5 percenta.