Poľsko má zásoby uhlia na veľmi tuhú zimu

VARŠAVA / KYJEV – Poľsko nahromadilo uhlie „na mimoriadne tuhú zimu“, povedal premiér pán Mateusz Morawiecki.

“Dnes vidíme, že na celú vykurovaciu sezónu od septembra do apríla bolo zazmluvnených oveľa viac uhlia ako minulý rok, teda na super tuhú zimu. Už dnes je zazmluvnené,” povedal novinárom pán Mateusz Morawiecki.

Poľsko v apríli úplne zakázalo dovoz uhlia z Ruska, čo malo dramatický dopad na dostupnosť uhlia na trhu a na jeho cenu. Náklady na tonu uhlia od súkromných dodávateľov dosahujú 3000 zlotých (asi 640 dolárov). Ministerstvo klímy a životného prostredia Poľska v súčasnej situácii začiatkom júla zrušilo na 60 dní požiadavky na kvalitu uhlia používaného na vykurovanie.

Ukrajina preverí, či môže urýchlene dodať susednému Poľsku 100 000 ton energetického uhlia, aby mu pomohla prekonať nadchádzajúcu zimu, uviedol v sobotu prezident Volodymyr Zelenskyj.

Vo večernom prejave Zelenskij tiež povedal, že nariadil, aby sa urýchlili práce na modernizácii elektrického prenosového vedenia z ukrajinskej jadrovej elektrárne Chmelnyckyj do Poľska.

Ukrajina a Poľsko zvyšujú tohtoročnú produkciu energetického uhlia, najviac znečisťujúceho fosílneho paliva, a pripravujú sa na chladnejšie mesiace, keď Európa zápasí s krízou energetickej bezpečnosti, ktorú prehĺbila vojna na Ukrajine.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.