IĽP: sexuálna orientácia je len vrodená vlastnosť

BRATISLAVA – Zakazovanie dúhových vlajok je prejavom orbanízácie a fašizácie politiky

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) ostro odsudzuje legislatívny návrh poslancov Tarabu a Gyimesiho, ktorým sa snažia de facto zakázať vyvesovanie dúhových vlajok na štátnych a verejných budovách. Organizácia tvrdí, že v dôvodovej správe poslanci klamú ak hovoria, že ide o podporu “ideológii” alebo šírenie nejakých názorov. Sexuálna orientácia totiž nie je vec názoru, ale je to vrodená charakteristika človeka. Podpora menšín a snaha o ich integráciu nie je žiadna ideológia, ale legitímna snaha o zlepšovanie pomerov v našej krajine vychádzajúca ako z platnej legislatívy, tak aj medzinárodných záväzkov SR.

“Poslanci Taraba a Gyimesi sa evidetne snažia zviditeľniť šírením nenávisti a rozoštvávaním spoločnosti. Je zjavné, že poslanca Tarabu motivuje jeho sympatia k fašizmu a poslanec Gyimesi, ktorého si myslím, že možno označiť za piatu kolónu Viktora Orbána na Slovensku, zasa opakuje nápady z Budapešti. Dúfam, že NR SR takúto snahu presvedčivou väčšinou odmietne. Už len samotný fakt, že poslanec Gyimesi, ktorý je oficiálne stále členom koalície, paktuje s neonacistom Tarabom by malo vedenie jeho poslaneckého klubu viesť k disciplinárnym krokom. Či sa ich však dočkáme po nedávnej spolupráci lídra OĽaNO Matoviča s extrémistami pri hlasovaní je však otázne. Pre verejnosť by ale malo byť varovným signálom, že poslanec Gyimesi, ktorý prisahal na Ústavu SR koná tak ako by slúžil Orbánovi, ktorý stále častejšie spomína Trianon ako nespravodlivosť čím podporuje iredentu a v dôsledku ohrozuje suverenitu Slovenska.” povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher

Inštitút ľudskych práv sa dlhodobo venuje problematike sexuálnych menšín, vydal učebnicu o LGBT pre stredné školy a na homofóbne správanie verejne pôsobiacich osôb upozorňuje už 10 rokov anketou o anti-cenu Homofób roka.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.