Tokajev: Eurázijská ekonomická únia s projektmi

NUR SULTAN – Eurázijská ekonomická únia (EEU) by mala naštartovať nové projekty. Povedal to po jej summite prezident Kazachstanu Kassym – Žomart Tokajev. 

“Za roky činnosti únie vzrástol vzájomný obchod Kazachstanu o 33 percent, export o 55 percent. V Kazachstane pôsobí viac ako 15 000 spoločných podnikov a ich počet neustále rastie.  Toto je vítaný jav. Tieto ukazovatele svedčia o úspešnosti našej integračnej spolupráce. Považujem za dôležité, aby spoločné úsilie naďalej smerovalo k dynamickému rozvoju obchodnej a hospodárskej spolupráce v prospech našich občanov. Vnímam to ako záruku posilnenia našej „kolektívnej imunity“ tvárou v tvár globálnym výzvam,“ povedal Kassym-Žomart Tokajev.

Potrebujeme reálne projekty a konkrétne výsledky. K tomu je potrebné urýchliť dokončenie spoločných projektov členských krajín EAEU, ako aj iniciovať nové investičné projekty. Je potrebné posilniť interakciu v obchodnej línii, zlepšiť naše vysokorýchlostné transkontinentálne koridory, čím sa zabezpečí ich regionálna a globálna konkurencieschopnosť. Osobitnú pozornosť navrhujem venovať problematike vytvárania pohodlných podmienok na premiestnenie zahraničných spoločností s prihliadnutím na kontext sankcií. Dokonca aj svetoví giganti si dobre uvedomujú výhody geoekonomickej polohy EAEU a tiež nemožno ignorovať potenciál nášho 180 miliónového spotrebiteľského trhu. Navrhujem zaviesť tieto opatrenia do 12 mesiacov, poznamenal prezident Kazachstanu.Kassym-Žomart Tokajev sa zúčastnil na ďalšom zasadnutí Najvyššej eurázijskej hospodárskej rady, ktoré sa konalo vo forme videokonferencie.

Na summite sa spolu s prezidentom Kazachstanu zúčastnili prezident Kirgizskej republiky – predseda hospodárskej rady Sadyr Žaparov, predseda vlády Arménskej republiky Nikol Pašinian, prezident Bieloruskej republiky Alexander Lukašenko, prezident Ruskej federácie Vladimir Putin, hlavy štátov – pozorovatelia pri EEU – prezident Kubánskej republiky Miguel Diaz-Kanel, prezident Uzbeckej republiky Šavkat Mirziyoyev a predseda predstavenstva Euroázijskej hospodárskej komisie Michail Miasnikovič .