Oživenie ekonomiky môže svet stáť 35 biliónov USD

SYDNEY – Odborníci hodnotili svetové výdavky na záchranu ekonomiky pred následkami krízy vyvolanej pandémiou koronavírusov. Podľa agentúry Bloomberg s odvolaním sa na profesora Austrálskej národnej univerzity Warricka McKibbina by obnova mohla do roku 2025 stáť svet 35 biliónov dolárov.

Agentúra zároveň upozorňuje, že svetová ekonomika teraz dosiahla vrchol zotavenia z epidémie, v blízkej budúcnosti ju však môžu čakať nové problémy. Najmä finančná podpora sa začne zmenšovať a rast zamestnanosti hrozí stratou rýchlosti.

Odborníci tiež nevylučujú druhú vlnu pandémie s príchodom chladného počasia. Na stabilizáciu situácie je potrebné zaočkovať väčšinu svetovej populácie a teraz takáto príležitosť zatiaľ neexistuje.

Vlády popredných svetových ekonomík už investovali do podporných opatrení desiatky biliónov dolárov. Čínska ekonomika sa preto zotavuje, produkcia v Nemecku rastie a nezamestnanosť v USA klesá. V budúcnosti je potrebné podporiť snahy o podporu ekonomík, ale už teraz niektoré krajiny uvažujú o pozastavení týchto programov.