McKinsey: v Číne je ohrozených 30 % zamestnancov

PEKING –Transformácia čínskej ekonomiky z priemyselnej na postindustriálnu si bude vyžadovať obrovské výdavky na preškoľovanie pracovníkov.

Tvrdí to štúdia spoločnosti McKinsey & Co „Ako preškoliť Čínu na postindustriálnu ekonomiku“. Ak sa tak nestane, krajina môže čeliť novým problémom a systémovej nezamestnanosti.

Trh vzdelávania v ČĽR za posledných niekoľko rokov rástol o 16 percent ročne. Od roku 1992 krajina nominálne zvýšila výdavky v tejto oblasti 50-krát. Odborníci sa však domnievajú, že trh sa musí do roku 2030 strojnásobiť, aby sa zaistilo zamestnanie prepustených „priemyselných“ pracovníkov.

V opačnom prípade bude vážne ohrozených 220 miliónov pracovných miest, teda 30 percent z celkovej pracovnej sily, a 22 až 40 percent vnútorných migrantov, varujú odborníci. Potrebujú preškoliť, pretože ich zamestnanosť a príjmy sú základom pre rast HDP Číny.

Tempo rastu ekonomiky ČĽR bolo v minulom roku najnižšie za posledných viac ako 40 rokov. HDP vzrástol iba o 2,3 percenta, čo bolo najhoršie od roku 1976. Bola to však Čína, ktorá ako jediná veľká ekonomika na svete unikla recesii počas pandémie a globálnej krízy.