Soňa Peková: vyčíňajú tu iné kmene vírusu, ten jarný vírus – ako som vtedy hovorila – vymizol

PRAHA – Vlani v júni mikrobiologička Soňa Peková predpovedala, že druhá vlna pandémie nepríde a do Vianoc vírus zmizne, nanajvýš zostanú len lokálne ohniská. Povedala to v rozhovore pre portál týždenníka Reflex. Celý rozhovor nájdete tu.

Dnes mikrobiologička Soňa Peková hovorí, že mala pravdu. To, čo na jeseň, v zime aj teraz medzi nami koluje, sú podľa nej už iné kmene, iné vírusy, ktoré nie sú potomkami toho jarného. Vidíme to čierne na bielom v laboratóriu, vysvetľuje. Soňa Peková sa pred necelým rokom stala mediálnou hviezdou, ale postupom času schytávala jednu kritiku za druhou. Každopádne má jednu nespochybniteľnú zásluhu – dokázala, že aj súkromné laboratóriá, nielen tie štátne, môžu na covid testovať. Ďalší jej rozhovor si môžete pozrieť tu.

Soňa Peková, tvrdila že druhá vlna nebude. V tejto súvislosti povedala: “Áno, ale to som hovorila v júni. My sme začali celé genómy tých vírusov sekvenovať. Laicky povedané, prečítali sme a zanalyzovali celú ich genetickú informáciu. To je kód, v ktorom je vírus napísaný. Na celogenomové sekvenovania máme technológiu. Skúmali sme spätne aj staršie vzorky. Vďaka tomu odhaľujeme, ako sú vírusy premutované, ako vyzerajú a kedy sa objavili ďalšie vlny.

Už vieme, že každá vlna bola spôsobená iným, novým vírusom a nemajú nič do činenia s tým jarným. To sa pozná podľa toho, že jarné vir nazbieral na konci svojej vlny celý batoh mutácií, premien vo svojom genóme. A ak by druhá alebo tretia vlna vznikli z tej prvej, tak by sme tie mutácie, ktoré vírus v priebehu času nabral, videli aj vo vírusoch druhej a tretej vlny. Lenže nie je tomu tak. Takže pôvodcovia druhej a tretej vlny sú iné kmene vírusu. Odkiaľ sa vzali, netuším.” povedala. V rozhovore poznamenala, že ak je niekto nositeľ vírusu, neznamená, že je chorý.

Podľa nej masové uzavretie ľudí nemá žiaden zmysel.