WHO pozorne sleduje novú mutáciu COVID – 19

ŽENEVA – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa vyjadrila o nákazlivejšom type COVID-19, ktorý sa objavil  v Spojenom kráľovstve. Informuje o tom v svojom mikroblogu.
Organizácia komentovala nový kmeň koronavírusu SARS-CoV-2 na svojom twitterovom účte. „Sme v úzkom kontakte s predstaviteľmi Spojeného kráľovstva ohľadom nového typu COVID-19. Budú aj naďalej zdieľať informácie a výsledky analýz a prebiehajúceho výskumu.
Keď sa dozvieme viac o vlastnostiach tohto typu vírusu a akýchkoľvek následkoch, budeme o nich informovať členské štáty a verejnosť, “uvádza sa v správe. Kvôli nárastu počtu infikovaných ľudí a vzniku nového typu vírusu britský premiér Boris Johnson zrušil Vianoce v Londýne a zakázal obyvateľom mesta stretávať sa s priateľmi a susedmi.
Vláda Spojeného kráľovstva zavedie maximálne obmedzenia v Londýne a niekoľkých regiónoch na juhovýchode Anglicka. Hlavný anglický lekár Chris Whitty predtým varoval, že nový typ koronavírusu identifikovaný vo Veľkej Británii má vysoké rozšírenie. V Londýne začala dominovať novšia a nákazlivejšia verzia koronavírusu, ktorá môže byť o 70 percent infekčnejšia ako obvykle. 14. decembra britský minister zdravotníctva Matthew Hancock oznámil, že v krajine bol objavený nový kmeň koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa šíri rýchlejšie ako pôvodná forma. Vírus sa šíri ľahšie z človeka na človeka, a je preto podľa neho nákazlivejší.