Václav Klaus: vráťme k normálnemu životu

BRATISLAVA – Bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus tvrdí, že je potrené zrušiť núdzový stav.

Václav Klaus tvrdí, že z medicínskeho, alebo epidemiologického hľadiska je jedno, či bude núdzový stav, alebo nie. Povedal to rozhovore pre televíznu stanicu CNN Prima.

Bývalý prezident Českej republiky si myslí, že ak parlament neschváli skončenie núdzového stavu, tak to bude facka záujmom občanov a bude sa treba organizovať na inom základe. Tak vznikne “nová sila, ktorá povie, že sa to nemá riešiť systémom núdzových stavov,” povedal Václav Klaus.

Niekdajší prezident apeloval na to, že ide o to, aby “prišiel rozum”.  Václav Klaus poznamenal, že neverí zverejneným údajom. Podľa neho má koronavírus “obrovské public relations”.

Podľa neho je vláda Českej republiky tým “posadnutá, aby bola pravdovravná… Alebo čo? Aby čo najviac strašila.” Okrem toho si Václav Klaus myslí, že by vláda nemala čoraz viac strašiť susedné krajiny, ktoré uvaľujú na Českú republiku čoraz väčšie obmedzenia.

Vláda sa podľa neho obklopuje ľuďmi, podľa neho odborníkmi v úvodzovkách, ktorí chcú hýbať danými vecami.

Vláda a jej, podčiarkol jej epidemiológovia tvrdia, že “na vine sú ľudia.” “Toto tu už v histórii už bolo, že vládca chcel vymeniť ľud, a nie ľud vymeniť vládcu. Myslím si, že treba vymeniť vládcu.”

Treba konečne skončiť so strašením. Potrebné je sústrediť sa nie na zdravých ľuďoch, ale na chorých, poznamenal Václav Klaus. Podľa neho je potrebné posilňovať imunitu a hľadať lieky pre chorých. Zdraví ľudia nemajú byť zavretí, ale majú lyžovať, alebo korčuľovať. Hra na katastrofický stav zdravotníctva nemá miesto. Rúška znamenajú podľa neho maskovanie ľudí. Povedal, že je úplne náhodné, že niekoľko akože hodín po tom ako sa objavil vírus, sa objavili aj testy. Skôr sa objavili vakcíny ako lieky.

Václav Klaus o potrebe stáleho testovania nehovoril.