ABECEDA FINANCIÍ – čo je to kryptomena

Kryptomena je druh digitálnej meny, ktorej účtovanie interných účtovných jednotiek zabezpečuje decentralizovaný platobný systém, čo znamená, že  neexistuje žiadny interný ani externý správca ani žiaden z jeho analógov) fungujúci v plne automatickom režime. Kryptomena sama o sebe nemá nijakú zvláštnu materiálnu ani elektronickú formu – je to len číslo, ktoré označuje množstvo údajov o platobných jednotkách, ktoré sa zaznamenáva na zodpovedajúcej pozícii informačného balíka protokolu na prenos údajov a často nie je dokonca šifrované, ako všetky ostatné informácie o transakciách medzi systémovými adresami.

Termín kryptomena sa ujal po publikovaní článku o bitcoinovom systéme „Kryptomena“, ktorý bol zverejnený v roku 2011 v časopise Forbes. Tvorca bitcoinu a mnoho ďalších autorov súčasne použil výraz „elektronická hotovosť“.

Kryptografické metódy sú zapojené do mechanizmov generovania adresy a overovacieho orgánu pre operácie s ňou (digitálny podpis založený na systéme verejného kľúča, objednávka je k dispozícii výlučne vlastníkovi tajného kľúča zodpovedajúceho tejto adrese), ako aj vytvorenie transakčného balíka a jeho vzťah s ostatnými balíčkami (sekvenčné hašovanie, ktoré znemožňuje zmenu informácií o množstve kryptomeny). Systém zároveň nemá žiadne informácie o vlastníkoch adries ani o skutočnosti vytvorenia adresy (adresa sa dá vygenerovať úplne autonómne, a to aj bez pripojenia k sieti a nenahlasovania nič do siete v budúcnosti ) – to znamená, že neexistuje žiadny mechanizmus, ktorý by zabezpečil, aby adresa príjemcu skutočne existovala alebo aby sa nestratil prístupový kľúč k nej. Nedostatok informácií o vlastníkovi je základom (okrem iného) anonymity účastníkov transakcií. Pokiaľ ide o ich ekonomické podmienky a dôsledky, platby v kryptomene sa viac podobajú platbám v hotovosti ako možnosti bezhotovostných platieb [⇨], hoci kryptomeny sú vyvinuté predovšetkým na nákupy na diaľku (napríklad cez internet).

Platba (prevod kryptomeny medzi adresami) prebieha bez sprostredkovateľov a je nezvratná – neexistuje žiadny mechanizmus na zrušenie potvrdenej operácie, vrátane prípadov, keď bola platba zaslaná na chybnú alebo neexistujúcu adresu, alebo keď bola transakcia uskutočnená tretími stranami ktorý sa dozvedel o súkromnom kľúči. Nikto nemôže kryptomenu zablokovať (zatknúť) ani na konkrétnej adrese, ani všeobecne, a to ani dočasne, vždy je k dispozícii vlastníkovi súkromného kľúča k tejto adrese. Je pravda, že technológia s viacerými podpismi vám umožňuje dobrovoľne zapojiť tretiu stranu (rozhodcu) a implementovať „reverzibilné transakcie“, ktoré môžu nastať proti vôli jednej zo strán. Zložitejšie podmienky (inteligentné zmluvy) sa implementujú pomocou špeciálnych skriptovacích jazykov. Problém zdvojnásobenia výdavkov spojených s elektronickými platbami sa rieši pomocou technológií ako blockchain, riadený acyklický graf, kniha konsenzu atď. Informácie o transakciách zvyčajne nie sú šifrované a sú dostupné v jasnej forme bez registrácie v systéme.

Pravidlá pre tvorbu nového množstva kryptomeny (emisie) sú pôvodne ustanovené protokolom. Spravidla majú loterijný charakter a na pravdepodobnosť výhry majú vplyv rôzne faktory – rýchlosť riešenia stanoveného problému (ťažba) alebo výška vlastníctva nastaveného zdroja (kovanie). V niektorých prípadoch je časť alebo celý deklarovaný objem kryptomeny pôvodne tvorený a distribuovaný organizátormi prostredníctvom predplatného (ICO). Zvyčajne sa používa iba jedna technológia, ale niektoré kryptomeny používajú ich kombinácie. Prebiehajú diskusie o ekonomickej podstate a právnom postavení kryptomien. V rôznych krajinách sa kryptomeny považujú za platobný prostriedok, konkrétny produkt, elektronické aktívum, môžu mať obmedzenia v obehu, napríklad zákaz transakcií s nimi pre bankové inštitúcie.