CNBC: bublina na kapitálovom v dôsledku vírusu

NEW YORK – V dôsledku koronavírusu sa na kapitálovom trhu vytvorila bublina. Tvrdia to analytici, ktorých oslovila televízna stanica CNBC. Nadhodnotené sú akcie firiem, ktorých produkty a služby sú spojené s pandémiou.

Svoje predpoklady zakladajú na údajoch o cenách akcií amerických technologických spoločností. V posledných mesiacoch sa ich cena výrazne zvýšila, a to predovšetkým vďaka dopytu po ich výrobkoch počas pandémie koronavírusov.

Najvýraznejším príkladom sú akcie spoločnosti Tesla, ktorých hodnota je údajne desaťkrát nadhodnotená kvôli nedostatočne presvedčivej finančnej výkonnosti spoločnosti. Z tohto dôvodu sa výrobca elektrických vozidiel nazýva hlavným nebezpečenstvom pre investorov.

Niektorí ekonómovia porovnávajú súčasnú situáciu so situáciou na trhu na konci 20. storočia. Potom šéf Federálneho rezervného systému (FRS) Alan Greenspan označil situáciu na burzách za „iracionálnu hojnosť“. Mnohí teraz považujú toto vyhlásenie za varovanie, pretože po niekoľkých týždňoch burzových akcií došlo k pádu dot-com – slávnemu poklesu technologických akcií, ktorý zničil mnohých investorov.

Teraz je však nebezpečenstvo oveľa menšie. “Povedal by som, že teraz vidíme všetky príznaky bubliny.” To však neznamená, že to v dohľadnej dobe praskne. Zatiaľ sa jedná iba o oslabenie rastu pozorované za posledné dva týždne, “- uviedol Jonathan Bell, investičný riaditeľ spoločnosti Stanhope Capital.

Veľa podľa neho závisí od podielu technologických spoločností v každom konkrétnom investičnom portfóliu. 15 – 20 percent je prijateľná úroveň, ale keď dosiahne 30 – 40 percent, riziko sa stane neopodstatneným.