Plynovod Nord Stream 2 hotový, Gazprom stúpa

MOSKVA – Akcie “Gazpromu” na aukcii 10. septembra zdraželi zatiaľ o viac ako jeden a pol percenta.

Nové ceny sa rýchlo objavili v správach o dokončení stavby Nord Stream 2. Šéf spoločnosti Alexej Miller oznámil dokončenie pylnovodu.

Šéf Gazpromu Alexej Miller oznámil, že stavba plynovodu Nord Stream 2 bola úplne dokončená ráno 10. septembra o 8:45 moskovského času.

V čase písania správy je cena akcie okolo 329,74 rubľov (nárast o 1,6 percenta), pri maximálnej cene dosiahla podľa údajov burzy 329,9 rubľov. S akciami sa obchoduje na Moskovskej burze (MOEX). Moskovská burza je najväčší ruský devízový holding, ktorý vznikol v roku 2011 v dôsledku zlúčenia MICEX (Moskovská medzibanková menová burza), založeného v roku 1992, a burzy RTS (Russian Trading System), otvorenej v roku 1995. Moskovská burza je organizátorom obchodovania s akciami, dlhopismi, derivátmi, menami, nástrojmi peňažného trhu, drahými kovmi, obilím a cukrom.

Začiatok prevádzky plynovodu Nord STream 2 je podľa Bloombergu naplánovaný na 1. októbra 2021. Prevádzkovateľ stavby Nord Stream 2, Nord Stream 2 AG, oznámil 6. septembra zváranie posledného potrubia v Baltskom mori.

Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov 9. septembra 2021 uviedol, že projekt je v záverečnej fáze a uvedeniu plynovodu do prevádzky by nemalo nič brániť.

Nord Stream 2 je 1234 km dlhý diaľkový plynovod z Ruska do Nemecka cez Baltské more  Ide o rozšírenie plynovodu Nord Stream. Plynovod prechádza výhradnými ekonomickými zónami a teritoriálnymi vodami piatich krajín: Nemecka, Dánska, Ruska, Fínska a Švédska. Dĺžka ruského úseku potrubia je 118 km, fínskeho – 374 km, švédskeho – 510 km, dánskeho – 147 km, nemeckého – 85 km.

Priepustnosťou a dĺžkou je podobný existujúcemu plynovodu Nord Stream. Líši sa od neho vo vstupnom bode v oblasti Ust-Luga na južnom pobreží Fínskeho zálivu, ako aj v obchádzkovej trase ostrova Bornholm (na rozdiel od Nord Stream, ktorý bol položený v teritoriálnych vodách Dánska, Nord Stream 2 smeruje na juh, aby obišiel teritoriálne vody okolo ostrova Bornholm. V dôsledku toho dvakrát prekračuje Nord Stream. Líši sa aj v zložení akcionárov. Jediným akcionárom od roku 2017 je Gazprom a investormi sú Engie (Francúzsko) ), OMV (Rakúsko), Shell (Anglicko a Wales)), Uniper (Nemecko), Wintershall Dea (Nemecko).