Hornák: občania štátu platia plnohodnotné dane

BRATISLAVA – Manažér a finančník Igor Hornák vyjadril svoj názor na súčasné politické dianie na Slovensku. Finančné noviny zverejňujú jeho názor publikovaný v jeho zápisníku v sociálnej sieti.

Po prvé: Politik pri moci si musí uvedomiť, že aj osoby, ktoré proti nemu hlučne protestujú, sú plnoprávni občania tohto štátu, že platia dane, vychovávajú deti, tvoria brutosociálny produkt. Preto urážať svojich odporcov, vyjadrovať sa o ich intelekte je hrubo cez čiaru, kam politik môže zájsť. Kto vyhrá voľby, a vezme na seba bremeno vlády, môže len presne to, čo mu Ústava ukladá, ani viac, ani menej. Márne som hľadal článok, kde by urážanie bolo členom vlády uložené!

Po druhé: Že sa zhromaždili najmä nekonformne mysliaci ľudia, rôzni antivaxeri, putinofili, červeno-hnedo-čierno dúhovaní občania a ich politické elity – je to prirodzené, väčšina občanov dodržiava štatárium vyhlásené vládou.

Po tretie: Má to ale aj druhú stranu mince. Čo si mám myslieť o vláde, ktorá vyhlási štatárium a na protestoch sa zídu tisícky ľudí? Že je to vláda, ktorá rezignovala na vymáhanie zákona na svojom území. Že sa o to ani váda nepokúsila je ďalšou urážkou občanov, čo zákon dodržiavajú.

Po štvrté: Čo bránilo uvoľniť opatrenia pre dôstojnú spomienku na jeden z najvýznamnejších dní našej histórie s dobre definovanými pravidlami dodržiavania rozostupov?  Malá poznámka – potrebu sociálneho distancingu ako hlavnej línie obrany absolútne nespochybňujem. Ukázali sme už pri mnohých príležitostiach, že sa vieme chovať racionálne a že sme v obrovskej väčšine veľmi disciplinovaní a štátotvorní. Nie je zákaz zhromaždení ďalším prejavom pohŕdania občanmi?

Po piate: Ak budeme šíriť ovzdušie nedôvery v občana, zachádzať s občanom ako masou, urážať ho, obmedzovať slobodu ľudí, zákazmi a rozkazmi zbavovať ich zodpovednosti za ich osud, je nám zbytočné spomínať 17. november. PS: Včera podvečer sme s manželku pridali sviečočku pod bustu Jána Langoša, aby pamäť neumrela. Zopár ich tam už horelo.

Avatar

Igor Hornák

Manažér, kybernetik