Ministerstvo financií USA aktuálne konflikt s Fed

WASHINGTON –  Ministerstvo financií USA sa topí v konfliktoch s Federálnym rezervným systémom (Fed). Fed požadoval obmedziť časť zvýhodnených pôžičkových programov a čelil obvineniam zo sabotáže.

Federálny rezervný systém plní v USA funkciu centrálnej banky, alebo štátnej banky

Minister financií krajiny Stephen Mnuchin odporučil vrátiť nevyužitých 455 miliárd dolárov, ktoré mali byť vyčlenené na zvýhodnené pôžičky do 31. decembra. Podľa Mnuchina takýto krok umožní Kongresu prerozdeliť finančné prostriedky.

Viceprezident Americkej obchodnej komory Neil Bradley však túto myšlienku kritizoval s tým, že podnik potrebuje úplnú podporu vlády. Neočakávané ukončenie programov núdzových pôžičiek od Fedu by bolo podľa neho predčasné a zbytočné. Fed uviedol, že by chcel pokračovať v smerovaní financií na podporu ekonomiky.

Zástupcovia Demokratickej strany sú presvedčení, že Mnuchinove kroky sú politicky motivované. Obvinili ho z „ekonomickej sabotáže“ a z túžby „poškodiť zvoleného prezidenta Joe Bidena“.

Na jar tohto roku Fed spustil zvýhodnený obchodný úverový program v hodnote 2,3 bilióna dolárov. Pre porovnanie, je to jeden a polkrát viac ako ruský HDP v roku 2019. Asi 600 miliárd bolo pridelených na podporu stredných podnikateľov. Až 850 miliárd dolárov – na pomoc pri pôžičkách veľkým podnikom bolo ďalších 500 miliárd dolárov zameraných na nákup komunálnych dlhopisov.