Schmögnerová: o rozpočte sa mohlo rokovať so sociálnymi partnermi, ináč niet čo vytýkať

BRATISLAVA – Niekdajšia ministerka financií a podpredsedníčka vlády Brigita Schmögnerová má len jednu výhradu k rozpočtu verejných financií na budúce roky. Vláda mala o rozpočte rokovať so sociálnymi partnermi. Povedala to pre Finančné noviny.

“Rozpočtu sa v danej kritickej situácii nedá nič podstatné vytýkať. Ak by sa počas nasledujúcich období menili niektoré jeho parametre, ministerstvo financií môže pripraviť novelu zákona o štátnom rozpočte, ktorú následne schváli parlament. V danej situácii vláda môže robiť len to čo jej umožňujú súčasné podmienky,” hovorí bývalá ministerka financií a podpredsedníčka vlády.

“Jedinou výčitkou je to, že vláda nekomunikovala so sociálnymi partnermi, s predstaviteľmi zamestnancov, teda s Konfederáciou odborových zväzov a zamestnávateľskými združeniami,” dodáva niekdajšia ministerka financií
a podpredsedníčka vlády.

Prvýkrát v histórii Slovenska schválila vláda SR zákon o štátnom rozpočte bez toho, aby ten bol najprv prerokovaný v tripartite. Návrh rozpočtu verejnej správy býval predmetom rokovania Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR predtým, ako išiel do vlády a Národnej rady SR do 15. októbra bežného roka. Jedným z dôvodom je aj to, že priamo zákon o trojstranných konzultáciách na celoštátnej úrovni hovorí o tom, že HSR SR dohoduje stanoviská a odporúčaní v oblasti štátneho rozpočtu.

 „Ide o flagrantné porušenie zákona a pokračovanie diktátu zo strany ministra práce, ktoré Konfederácia odborových zväzov nemôže tolerovať,“ povedal Marián Magdoško, prezident KOZ SR.

Rozpočet sa rodil rýchlo, zostavovaný bol však vo veľmi ťažkých časoch. Skonštatoval to v stredu pred rokovaním vlády minister financií Eduard Heger (OĽANO). Deficit verejných financií by mal byť v budúcom roku na úrovni 7,44 %. “Je pravda, že tento rozpočet sa rodil veľmi rýchlo, ale, žiaľ, bolo to spôsobené aj súčasnou situáciou, v ktorej sa nachádzame, a ktorá je z histórie Slovenska aj bezprecedentná, a takisto aj z pohľadu tvorby rozpočtu,” podotkol Heger.

Vicepremiérka Veronika Remišová v médiách zhodnotila rozpočet, ktorý schválila vláda. “Toto je rozpočet,
s ktorým asi nikto nie je spokojný. Je to kompromis medzi zachraňovaním krajiny a snahou mať financie
pod kontrolou,”
 skonštatovala.

Celý rozpočet je podľa Remišovej smerovaný na pomoc ľuďom. “Zároveň máme oblasti, kde je potrebné investovať
a to je v prvom rade zdravotníctvo,”
 dodala.

Brigita Schmögnerová v rokoch 1966-1971 študovala na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. V roku 1971 sa tu stala odbornou asistentkou Fakulty riadenia. Postgraduálne študovala Prírodovedeckú fakultu UK
v odbore  matematická štatistika. Vzdelanie si doplnila na študijnom pobyte v Aténach a na Georgetownskej univerzite vo Washingtone.

Po Nežnej revolúcii sa stala odbornou poradkyňou v komisiách Ministerstva priemyslu (1990-92), poradkyňou prezidenta. V marci 1994 bola vymenovaná za podpredsedníčku dočasnej Moravčíkovej vlády, za Stranu demokratickej ľavice, po predčasných voľbách sa stala poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky – členkou výboru pre financie, rozpočet a menu. Po voľbách v roku 1998 sa stala ministerkou financií. Bola výkonnou tajomníčku Európskej hospodárskej komisie OSN v Ženeve. Brigita Schmögnerová tiež pôsobila ako viceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj.