Zambia môže kvôli vírusu zbankrotovať

LUSAKA –  Zambia by sa mohla stať prvou africkou krajinou, ktorá vyhlási bankrot. Celú krajinu dohnala k tomuto stavu pandémia koronavírusu, píše Financial Times.

Krajina bude na pokraji skazy, ak investori, ktorí vlastnia zambijské dlhopisy v hodnote 3 miliárd dolárov, odmietnu žiadosť juhoafrickej vlády o pozastavenie platieb. Napriek hrozbe bankrotu držitelia dlhopisov plánujú zambijské úrady odmietnuť, pretože nie so všetkými veriteľmi sa zaobchádza rovnako, píše denník.

Držitelia dlhopisov sú navyše nešťastní, že Zambia dostatočne nezverejnila svoje plány na riešenie makroekonomickej nerovnováhy. Dlhopisy krajiny, ktoré sú splatné v roku 2024, po varovaní o možnom bankrote klesli o viac ako tri percentá.

V júli americká agentúra Fitch Ratings znížila po dobu šiestich mesiacov roku 2020 suverénny rating 33 krajín, čo bol rekord. Počas pandémie koronavírusov  sa viac ako sto krajín v apríli obrátilo na Medzinárodný menový fond so žiadosťou o pomoc s núdzovým úverom na zvládnutie finančnej krízy. Desiatky z nich boli na hranici bankrotu.

Zambia, dlhý tvar Zambijská republika (1911 – 1963 Severná Rodézia), je vnútrozemský štát v južnej Afrike. Má rozlohu 752 614 km² a jej hlavné mesto je Lusaka.

Zambia je jednostranne zameranou ekonomikou. Jej rast závisí predovšetkým od ťažby a spracovania nerastných surovín, hlavne medených rúd. Prílišný dôraz na jedno odvetvie spôsobil, že sa tu nerozvinulo exportne orientované hospodárstvo, ktoré je typické pre väčšinu subsaharskej Afriky. Keďže svetové ceny medi a podobných komodít sú veľmi kolísavé, Zambia ako exportér sa neraz dostala do ťažkostí. V 80-tich rokoch 20. Storočia sa zaradila na istý čas medzi najviac zadlžené krajiny sveta. Ďalšou zlou správou je, že rozhodujúce zásoby medi ťažené od 20. rokov XX. storočia sú podľa niektorých odborníkov už skoro vyťažené a krajina bude musieť pridať vo výskume nových ložísk alebo preorientovať ekonomiku.