Čarnogurský: ego nevníma, že nie sme dobytok

BRATISLAVA – Bývalý predseda vlády Ján Čarnogurský vyjadril svoj názor na súčasnú situáciu v Slovenskej republike na zhromaždení 17. novembra 2020 . Finančné noviny zverejňujú jeho prejav v úplnom znení.

Bezohľadnosť, nezmyselnosť a krutosť opatrení, ktoré aplikoval pán premiér nabudený enormným egom, s empatiou daňového úradu, ľuďom nevyhovuje. Desaťtisíce ľudí vyšli po celom Slovensku do ulíc.

Dnes pánovi premiérovi ľudia poslali jasný odkaz, že vzdelanie a zdravý rozum sú veľmi potrebné pri riadení. Diplomovka z ekonómie a epidemológie sa má robiť počas štúdia, nie spôsobom pokus-omyl počas riadenia štátu. Ľudia nie sú dobytok.

Mnohohodinové čakanie v rade na nefunkčný test, kúpený spriatelenou firmou z Trnavy, v zime a bez jedla či pitia, pod hrozbou straty práce či zákazu pohybu vonku. Testovanie pri teplotách spôsobujúcich nefunkčnosť už aj tak nespoľahlivých testov.

Deti nechodiace do školy už druhý školský rok, pretože vzdelanie pre členov vlády nemá hodnotu, ktorú by bolo potrebné chrániť aspoň tak, ako zdravie nemŕtvych.

Ukradnutie trinásteho dôchodku dôchodcom v sume 320 miliónov EUR a vyplatenie tej istej sumy zahraničným bankám  v rámci zrušenia bankového odvodu. Zníženie zákonného navýšenia dôchodkov o 170 miliónov len počas najbližších 2 rokov.

Podporovanie veľkých firiem vlastnených zahraničím cez schémy všetkých možných ministerstiev a krachovanie slovenských živnostníkov, fitiek, reštaurácií a hotelov, ktoré podmienky pomoci nedokážu splniť.

Kruté odmietanie lekárskeho vyšetrenia starým a chorým ľuďom, ak nemajú modrý papier.

No a najmä, neodôvodnené zatvorenie kostolov, hoci sa v nich dokopy nikto koronou nenakazil.

Ľuďom sa pre tieto vládne opatrenia žije veľmi ťažko. Najmä, keď vidia v zahraničí, že opatrenia je možné robiť  primerane, bez vyhrážania, donútenia a arogancie, a najmä účinnejšie.

Keď sme v novembri 1989 protestovali na námestiach, chceli sme spravodlivosť a rovnosť pred zákonom pre všetkých.

Dnes je pán premiér symbolom nadradenosti a pýchy samodefinovanej osobnosti, ktorá môže protiprávne nariadiť hocičo, v rozpore s ľudskými právami a so zákonom. Vyhlášky jeho podriadeného pána hlavného hygienika, rušiace platnosť dôležitých ľudských práv na celom území SR, sú právnym paškvilom, za ktorý by za mojich čias vyhadzovali na právnickej fakulte zo skúšky. Takú právnu absurditu si nedovolil nikto v žiadnej európskej krajine. Všade môže ľudské práva obmedziť iba parlament, aj keď majú podstatne viac nakazených ako my.

Ako  vrchol drzosti pôsobili aj vyjadrenia pána ministra obrany Naďa, ktorý chcel na slušných a dôstojných ľudí poslať vojakov, cvičených na zabíjanie, a aj vyjadrenia pána ministra vnútra Mikulca, ktorý s empatiou padajúcej tehly metal vyhrážkami voči všetkým, ktorí by si nebodaj dovolili ísť pripomenúť hodnoty 17. novembra do ulíc.

Zákon však platí pre všetkých, aj pre vládu, pána premiéra a ich políciu. Ľudia stále majú svoje práva a dodržiavať ich musí predovšetkým vláda.

Ľudia, ako aj zákon, vyžadujú PRIMERANOSŤ všetkých opatrení, ktorými sú obmedzované ľudské práva.

Pán premiér môže od ľudí vyžadovať iba také obmedzenia, aké im vie kompenzovať, či finančne alebo ochranou zdravia. Pokiaľ nevie ľudom kompenzovať drakonické opatrenia, mal by sa sústrediť hlavne na dostatok miest v nemocniciach, aj provizórnych, pre tých, ktorých zdravie si nedokáže s koronou poradiť samotné. A ľudí nech nechá žiť svoj život pokojne a zodpovedne.

Sú aj iné ľudské práva, ktoré zasluhujú ochranu, napríklad právo na vzdelanie, právo na slobodu pohybu, právo na prácu, a najmä, právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti. Podľa oficiálnych údajov slovenských odborníkov,   oficiálne publikovaných Úradom verejného zdravotníctva, aj na chrípku zomiera v priemere 1503 Slovákov ročne, v roku 2017 to bolo dokonca 3703 zosnulých. Veľké číslo, no nikto vtedy nezrušil ani právo na vzdelanie a ani právo na prácu.

Vynucovanie „dobrovoľného“ testovania je v rozpore nielen s ľudskými právami, ale najmä s ľudskou dôstojnosťou. Ľudia sa pôjdu radi otestovať, keď je to zadarmo a ak im v prípade netestovania naozaj nič nehrozí. Dobrovoľnosť vytvára dôveru a posilňuje zodpovednosť. Ľudia nie sú hlúpi.

Desiatky tisíc ľudí po celom Slovensku upozornili pána premiéra dnes, cez výročie 17. novembra, na jeho chyby a veľké prešľapy, spôsobené neskutočnou nekompetentnosťou. S nadhľadom, pokojne a dôstojne.

Pán premiér však, zalezený niekde v bunkri na zabarikádovanej ulici pod ochranou, posiela arogantné a výsmešné odkazy okolitému svetu cez sociálne siete. Ani len úctu k dnešnému historickému výročiu nedokázal vyjadriť. Naša vláda dnešný sviatok nekultúrne odignorovala.

Je čas, aby vláda a pán premiér začali robiť opatrenia, po ktorých sa bude ľuďom žiť lepšie, dôstojnejšie a ľahšie.

Napríklad, poskytovať slovenským podnikateľom DOSTUPNÉ a lacné úvery a dotácie. Postarať sa o starých ľudí aj mimo DSS dostupnou domácou zdravotnou službou. Poslať deti naspäť do školy, aspoň na striedačku. Znížiť daň z príjmu pre firmy, ktorých konečný užívateľ výhod žije na Slovensku. Investovať do veľkých výrobných firiem na Slovensku. Investovať do elektrárne na východe Slovenska, nech je aj východ zaujímavý pre investorov. Obnoviť potravinovú sebestačnosť. Postaviť množstvo sľubovaných dostupných nájomných bytov. Sťažiť bankové exekúcie na odložené úvery a splátky, splatné v januári a zabezpečiť ich následné odkúpenie štátom so zľavou.

Neposledne, všetky opatrenia ohľadom korony je potrebné robiť so zdravým rozumom, pri zachovaní ľudskej dôstojnosti, bez vyhrážok, bez šikany a v súlade s platným právom.