Európska centrálna banka skoro nepôjde na nákup

Mario Draghi je pripravený ukončiť program nákupu dlhopisov Európskej centrálnej banky aj vtedy, ak odloží rozhodnutie kvôli ďalšiemu politickému stretnutie, tvrdia ekonómovia v prieskume Bloomberg. Výsledky prieskumu prináša agentúra Bloomberg.

Takmer tretina respondentov predpovedala, že prezident ECB stanoví konečný termín nákupov po budúcom týždňovom zhromaždení Rady guvernérov a 46 percent uviedlo, že to urobí na júlovom zasadnutí. Či tak či onak, analytici sú presvedčení, že nákup bude tento rok vyradený, najmä potom, čo člen predstavenstva Peter Praet potvrdil správu Bloomberg News tým, že signalizuje, že tvorcovia politík budú mať prvé úplné rozhovory o tom, či vytiahnuť zástrčku z nástroja stimulov. “Mohlo by to byť tak, že budeme mať oficiálne oznámenie v júni a nie v júli, ako som očakával pred Praetovým prejavom,” povedala Annamaria Grimaldi, ekonómka Intesa Sanpaolo. “Ak chcú byť na mimoriadne opatrní, môžu čakať do 26. júla. Praet je však posledný z mnohých členov, ktorí naznačili, že očakávania trhu, že program nákupu aktív bude tento rok ukončený, sú realistické.”

Európska centrálna banka formálne odštartovala program nákupu vo firemnom sektore (CSPP), keď prezident ECB Mario Draghi to ohlásil v marci 2016. Tento program, spolu s ďalšími opatreniami, ako je veľmi lacné dlhodobé úverovanie a nákup vládnych dlhopisov, si kladie za cieľ naštartovať ekonomiku eurozóny a zdvihnúť infláciu k cieľu banky na 2 percentá.