Le Monde: Bipolárnosť USA – Čína, Rusko – USA

Európania potrebujú zosilnieť, aby odolávali iniciatívam a manévrom USA, Ruska a Číny odporúča politológ, profesor medzinárodných vzťahov na parížskom Inštitúte politických štúdií, Sciences Po Zaki Laidi v diskusnom kategórii Le Monde. Jeho komentár v rubrike Ideé je tuV čase keď Donald Trump uvalil na Európsku úniu clá, Európa by sa mala zamyslieť nad tým, že je schopná nabrať silu. Napísal politológ.

“Odpoveď na túto výzvu nebude ľahká, pretože Európska únia vznikla ako protiváha k myšlienke nadradenosti sily. Od roku 1957 sa Európa snaží zbaviť minulosti stále existoval v jej vojenských nároky. Uľavilo sa umiestni pod krídlom vojenskú ochranu USA, a tak poslal všetkým svojim kreatívnu energiu na vybudovanie obrovského jednotného a pokojného trhu, “píše Laidi. Jediným nástrojom pre Európu je obchodná politika, poznamenáva.

. “V súčasnej dobe sa Spojené štáty sa chcú dostať von z multilaterálneho hre a nechcú platiť žiadnu kompenzáciu najchudobnejším, ani brániť spojencov, ktorí sa dostali na úroveň bežných dlžníkov navyše v skutočnosti nejde o vznik klasickej multipolarity, sme svedkami vzniku dvoch bipolárnych:. Ekonomickej bipolarity medzi USA a Čínou, strategickú bipolaritu medzi USA a Ruskom, “povedal politológ. Medzitým je Európa prítomná vo svetovom zápase iba zavedením multilaterálnych pravidiel, ktoré sú jej silou a ochranou. Ako získať silu, nie stať sa a vedieť, že sa nikdy nestanú? Odpoveď nie je jednoduchá.