European Respiratory Journal: je nový liek na vírus

BRUSEL – Nový liek, ktorý aktivuje dýchací imunitný systém na boj proti koronavírusu SARS-CoV-2, môže byť tiež účinný proti vírusu nachladnutia. Uvádza sa to v článku uverejnenom v European Respiratory Journal.

Krátko o vedeckej práci sa píše v tlačovej správe na serveri MedicalXpress. Vedci dokázali, že nosový sprej INNA-X významne znižuje vírusovú záťaž a potláča nebezpečný zápal v dýchacích cestách. Rhinovírus je najbežnejším vírusom dýchacích ciest, hlavnou príčinou bežného nachladnutia a je zodpovedný za exacerbáciu chronických respiračných ochorení, ako je astma a chronická obštrukčná choroba pľúc.
Účinnosť lieku sa ukazuje na bunkách ľudského dýchacieho traktu. Vedci skúmali účinok INNA-X na dýchacie bunky pacientov s astmou, ktoré majú menej účinnú antivírusovú imunitnú odpoveď, a zistili, že tento liek je vhodný na použitie u ľudí vo vysoko rizikových skupinách. Sprej udržiava prvú obrannú líniu proti vírusu, čo sťažuje prenikanie infekcií do dýchacích ciest. Odborníci plánujú začať testovanie prípravku za účasti ľudí.