Robinhood: lepší limit nákupu malým investorom

NEW YORK – Americká brokerská spoločnosť Robinhood vyhovela neprofesionálnym investorom z fóra Reddit a zvýšila hranicu možných operácií s niektorými aktívami, najmä s akciami maloobchodníka s počítačovými hrami GameStop, píše CNBC.

Robinhood, jedna z najpopulárnejších služieb na obchodovanie s akciami na svete, ktorú aktívne využívajú členovia Redditu, teraz môže kúpiť až sto akcií GameStop naraz. Výrobca slúchadiel Koss, výrobca smartfónov BlackBerry a periférna spoločnosť Genius zrušili všetky obmedzenia. Doteraz bolo prostredníctvom Robinhood možné kúpiť iba dvadsať akcií GameStop. Limit sa zároveň netýka iba veľkosti jednej transakcie, ale objemu celého portfólia jedného investora. Taktiež sa zvýšili limity na nákup akcií niekoľkých ďalších spoločností, ktoré sa ocitli v strede škandálu posledných týždňov, najmä spoločností AMC a Express.
Reddit a jeho subkanál WallStreetBets sa koncom decembra ocitli v centre škandálu po tom, čo sa členovia rozhodli potrestať veľké hedžové fondy, ktoré sa poisťujú proti poklesu cien akcií firmy GameStop, AMC a niekoľkým ďalším spoločnostiam. Súkromní obchodníci začali kupovať svoje akcie, ako aj kúpne opcie, ktoré im dávali právo nakupovať cenné papiere za vopred stanovenú cenu. Masívny nákup opcií na vysporiadanie znamená, že investičné banky a investičné spoločnosti, ktoré ich vydali, sú nútené poisťovať riziká pre prípad možného splnenia požiadavky zo strany držiteľov.
Podstatou takéhoto zabezpečenia pozostáva  v nákupe podkladového aktíva, v tomto prípade akcií, čo zvyšuje dopyt po nich. Citácie spoločností, ktoré analytici predtým považovali za neperspektívne, rýchlo rástli niekoľko týždňov. Začiatkom februára však začali opäť klesať. Akcie GameStop teda poklesli počas obchodovania dňa 2. februára o viac ako 40 percent.