Nemecko: Siemens prepúšťa zamestnancov

BERLÍN – Nemecká firma  Siemens prepustí  tritisíc zamestnancov v Nemecku a tisíc sedemsto v USA. Informuje o tom firma.

Do konca finančného roka 2025 nemecký gigant zruší sedemtisíc osemsto pracovných miest, z toho asi tri tisíc v Nemecku a tisíc sedemsto v Spojených štátoch. Asi tri štvrtiny hromadného prepúšťania sa bude dotýkať administratívy, riadiacich pracovníkov a obchod. „Energetický trh sa významne mení, čo otvára nové príležitosti, ale zároveň predstavuje veľké výzvy,“ uviedol výkonný riaditeľ Christian Bruch. Divízie plynu a energie spoločnosti Siemens Energy zamestnávajú asi 46 000 ľudí. Stavajú a udržiavajú turbíny používané v elektrárňach.

Spoločnosť General Electric predtým oznámila (GE) podobné masívne škrty. Od roku 2017 plánovala eliminovať 12-tisíc pozícií (takmer pätina personálu v energetickej divízii). Generálny riaditeľ spoločnosti General Electric (GE) v roku 2020 zároveň získal bonus vo výške štyridsať sedem miliónov dolárov, čo vyvolalo pobúrenie odborov. Spoločnosť tento rok zrušila 20 percent pracovných miest vo svojej divízii GE Aviation. Podľa odborníkov by škandál mohol spôsobiť negatívnu reakciu akcionárov.