Alexej Navaľnyj s trestom tri a pol roka nepodmienečne

MOSKVA – Simonovský súd v Moskve počas hosťujúceho zasadania na moskovskom mestskom súde na žiadosť Federálnej väzenskej služby (FVS)  nahradil podmienečný trest tri a pol roka pre Alexeja Navaľného v prípade Yves Rocher, skutočným trestom. Informuje o tom agentúra TASS.

“Navaľnyj napriek preventívnym opatreniam, ktoré sme prijali, opakovane porušil lehotu na dostavenie sa na inšpekciu. Súd považuje žalobu FVS za odôvodnenú,” uviedla rozhodnutie sudkyňa Natalia Repniková. Alexej Navaľnyj bude do nadobudnutia právoplatnosti zadržiavaný v ústave predbežného zadržania.
„Súd rozhodol o tom, že pre Navaľného bude zvolené obmedzujúce opatrenie vo forme väzby až do nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia nahradiť jeho podmienečný trest skutočným,“ uviedla Repniková.
Navaľnyj zostane vo väzbe v ústave predbežného zadržania až do posúdenia odvolania proti rozhodnutiu Simonovského súdu, ak bude podané v lehote stanovenej zákonom.  Prevezú ho do väzenskej kolónie najneskôr do desiatich dní odo chvíle, keď správa výkonu väzby dostane oznámenie o nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia súdu. Predtým má právo na krátkodobé návštevy u príbuzných alebo iných osôb. Správa SIZO je zároveň povinná upovedomiť jedného z príbuzných podľa výberu väzňa, do ktorej väzenskej kolónie ho premiestnia.
V niektorých mestách v Ruskej federácii boli protesty. Polícia počas nich zadržala  celkom 1377 protestujúcich. V Moskve 1116, v Petrohrade 246.

“Dnešné rozhodnutie moskovského súdu v prípade Navaľnyj vyvoláva pochybnosti o spravodlivom procese a ignoruje predchádzajúci verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Vyzývame ruské orgány, aby dodržiavali ľudské a politické slobody v Rusku, ako aj svoje medzinárodné záväzky,” napísal minister zahraničných vecí Ivan Korčok na sociálnej sieti Twitter.