Emerson, Lake & Palmer vydali prvé živé LP Obrázky z výstavy pred päťdesiatimi rokmi

LODÝN – Pred päťdesiatimi rokmi vyšla LP Obrázky z výstavy skupiny Emerson, Lake & Palmer. Je to prepis diela ruského skladateľa Modesta Musorgského.

Keith Emerson hral na klávesové nástroje, Greg Lake na basovú gitaru, na elektrickú a akustickú gitaru, Carl Palmer na bicie nástroje. Uvažovalo sa, že by sa k nim pridal gitarista Jimmi Hendrix. Nestalo sa tak. Dnes z členov skupiny žije len Carl Palmer.

Keith Emerson so svojou bývalou skupinou The Nice vystupoval 22. decembra 1968 v Prahe v koncertnej sále Lucerna. Na koncerte bol Marián Varga. Ten so skupinou Collegiium Musicum mal v repertoári prepis jednej časti klavírneho cyklu Modesta Musorgského pod názvom Baba Jaga. Nahrávka sklady vznikla v roku 1970 v Rádiopaláci v Prahe. Vyšla v súbornom diele Mariána Vargu Collected Works I. Vtedy keď ho vydala skupina Emerson, Lake & Palmer na LP, Marián Varga vyradil skladbu z repertoáru skupiny Collegium Musicum.

Pozrime sa na skladbu “Izba na kuracích nôžkach (Baba Jaga)”.  Aký je jej pôvod? Viktor Hartmann mal náčrt elegantných bronzových hodín v podobe Izby na kuracích nôžkach. Fantázia Modesta Musorgského však zobrazovala niečo úplne iné – silný dynamický obraz Baby Yagy, obraz „zlých duchov“ naplnený „démonickými“ disonanciami.

Obrázky z výstavy sú prvým živým albumom anglickej skupiny Emerson, Lake & Palmer, ktorý vyšiel v roku 1971.

Až v nasledujúcom roku 1972 vyšli Obrázky z výstavy vo veľkom náklade a stali sa široko známymi verejnosti, aj keď samotný program skupina predstavila už vo svojom prvom koncertnom vystúpení na festivale Isle of Wight v roku 1970. Hudba je rockovým prepracovaním niekoľkých skladieb z klavírneho cyklu od Modesta Musorgského Obrázky z výstavy, doplnená o vlastné skladby skupiny. Album nahrala skupina naživo v marci 1971 na koncerte v Newcastle.

Obrázky z výstavy sú cyklom klavírnych skladieb ruského skladateľa Modesta Petroviča Musorgského. Napísal ich 1874 na pamiatku priateľa, výtvarníka a architekta Viktora Hartmana.

Vo februári až marci 1874 sa konala posmrtná výstava asi 400 diel Hartmanna, vytvorená počas 15 rokov – kresby, akvarely, architektonické projekty, náčrty divadelných scenérií a kostýmov, skice umeleckých výrobkov.

Musorgského návšteva výstavy slúžila ako podnet k vytvoreniu hudobnej „prechádzky“ pomyselnou výstavou v  galérii. Výsledkom je séria hudobných obrazov, ktoré sa len čiastočne podobajú videným dielam; v zásade boli kúsky výsledkom voľného letu prebudenej predstavivosti skladateľa.

V roku 1993 skupina Emerson, Lake & Palmer nahrala štúdiovú verziu tohto programu.  Záznam koncertného vystúpenia na ostrove White vyšiel v roku 2006 ako Isle of Wight 1970: The Birth of a Band (CD / DVD).

LP  obsadila 10. miesto v americkom rebríčku Billboard 200.