Album Collegium Musicum Konvergencie má za sebou 50 rokov

BRATISLAVA Pred päťdesiatimi rokmi sa nahrával dvojitý album skupiny Collegium Musicum Konvergencie. Lídrom skupiny bol slovenský inštrumentalista a skladateľ Marián Varga. Jednalo sa o prvý hudobný nosič, ktorý vydalo nové hudobné vydavateľstvo OPUS.

Album zahŕňa štyri skladby. Prvá a tretia sú spievané, druhá a štvrtá sú čisto inštrumentálne. Marián Jaslovský napísal: Strany dvoch platní Konvergencií sú štyrmi stranami tej istej mince. Označujú cesty, ktorými sa bude Varga uberať s Collegiom i bez neho. Zovretá suita s detským zborom, transformácia Rimského-Korsakova, pesničky, improvizovaná elektronická hudba. a ďalej píše o ňom s prívlastkom:…možno najvýznamnejší album slovenského rocku.

Slovami Mariána Vargu: “Ku Konvergenciám sa pre zmenu hlásim rád. Nezvyknem síce počúvať svoje vlastné dosky a o to menej rád sa k nim vyjadrujem, ale túto by som možno dokázal počúvať bez rozpakov. Pre mňa i pre Collegium to bola dôležitá platňa, myslím, že aj pre naše ďalšie fungovanie, už sme vedeli, po akej ceste ideme. Ja sám som bol v tom období hrdý najmä na „Eufóniu“, skúšal som, kam sa dá zájsť v komunikácii s nástrojom, preveroval som limity Hammondu aj klavíra až na doraz, a pritom to, aspoň dúfam, ešte celkom nestratilo komunikatívnosť pre poslucháča. To, čo sa mi podarilo tam, som dosiaľ nevydoloval zo žiadneho syntetizátora.

Marián Varga bol v kontexte česko-slovenskej hudobnej kultúry druhej polovice 20. storočia významnou osobnosťou hudobne sa pohybujúcou tak v oblasti autonómnej, takzvanej vážnej hudby; rockovej hudby; ako aj improvizovanej alebo experimentálnej hudby.

V roku 1967 sa stal členom kapely Prúdy, s ktorou natočil a autorsky sa spolupodieľal na legendárnom albume Zvoňte, zvonky. Marián Varga ovplyvnený Brianom Augerom a Keithom Emersonom založil v roku 1969 hudobnú skupinu Collegium musicum, ktorej albumy KonvergencieZelená poštaCollegium Musicum Live alebo Divergencie predstavujú hlavné piliere česko-slovenskej rockovej hudby. Dvojitá LP Konvergencie vyšla nedávno ako súčasť  krabice LP Marián Varga Collected Works I.

Collegium Musicum nahrali 2 LP Konvergencie v zostave Marián Varga (klávesové nástroje), Fedor Frešo (basová gitara), František Griglák (gitara), Dušan Hájek (bicie nástroje). Piesne z kolovrátku naspievali Pavol Hammel a František Griglák spolu s Detským speváckym zborom pod vedením I. Klocháňa

A kto boli tí pani, ktorí Mariána Vargu inšpirovali v tom, že má zmysel miešať klasiku s bigbítom?

Brian Albert Gordon Auger (1039) je britský hudobník, ktorý je známy ako hráč na organe značky Hammond.Spolupracoval s takými esami ako Rod Stewart, Tony Williams, Jimi Hendrix, John McLaughlin, Sonny Boy Williamson či Eric Burdon.

Keith Noel Emerson (1944 – 2016) bol britský rockový klávesista a hudobný skladateľ. Bol členom skupín Keith Emerson Trio, John Brown ‘s Bodies, The T-Bones, V.I.P.’ s, pôsobil v sprievodnej kapele speváčky P. P. Arnold, z ktorej v roku 1967 vznikla skupina The Nice. Roku 1970 stál pri zrode jednej z prvých rockových superskupín Emerson, Lake & Palmer (ELP). Po jej rozpade v roku 1979 sa počas 80. rokov úspešne angažoval v nástupníckej Emerson, Lake & Powell. Pôvodný ELP sa znovu spojili v 90. rokoch. Emerson sa tiež v roku 2002 zúčastnil turné s jednorázovo obnovenou skupinou The Nice. Marián Varga videl The Nice na ich koncerte v Prahe.