Yes vydali pred päťdesiatimi rokmi LP Fragile

Fragile (Krehký) je štvrtý štúdiový album anglickej progresívnej rockovej skupiny Yes, ktorý vydala 26. novembra 1971 spoločnosť Atlantic Records.

Bol to prvý album skupiny s klávesistom Rickom Wakemanom, ktorý nahradil zakladajúceho člena Tonyho Kayeho po tom, čo skupina dokončila turné k svojmu LP The Yes Album.

Kapela začala v štúdiu v Londýne pracovať v auguste 1971, ale Kayeho nechuť hrať na elektronických klávesniciach viedla k jeho odchodu zo skupiny. Rýchlo ho nahradil Rick Wakeman, ktorého skúsenosti s elektrickým klavírom, organom, Mellotronom a syntetizátorom Minimoog rozšírili zvuk kapely. Z rozpočtových a časových dôvodov sú štyri skladby na albume skupinové skladby; zvyšných päť sú sólové skladby, ktoré napísal každý člen kapely. Úvodná skladba „Roundabout“ sa stala obľúbenou a ikonickou piesňou. Umelecké dielo k albumu bolo prvým dielom skupiny, ktoré navrhol Roger Dean, ktorý by navrhol mnoho z ich budúcich obalov a scén.

Skupina Fragile nahrala v nasledovnom zložení:

Jon Anderson – vedúci a sprievodný spev, akustická gitara v piesni „We Have Heaven“
Steve Howe – elektrické a akustické gitary, sprievodný spev
Chris Squire – celým menom Christopher Russell Edward Squire basové gitary, sprievodný spev, prídavná elektrická gitara (1948 – 2015).
Rick Wakeman-Hammond organ, klavír, RMI 368 Electra-Piano a čembalo, Mellotron, syntetizátor Minimoog
Bill Bruford – bicie, perkusie

Fragile po vydaní prijalo pozitívne prijatie a malo obchodný úspech. V americkom rebríčku Billboard Top LP sa umiestnil na 4. mieste a na 7. mieste v britskom rebríčku albumov. Upravená verzia „Kruhového objazdu“ bola vydaná ako singel v USA v januári 1972, ktorý dosiahol v rebríčku hitov číslo 13.

LP Fragile je album s dvomi platinovými platňami  Recording Industry Association of America za predaj viac ako dvoch miliónov kópií v USA. Od vydania bol album niekoľkokrát remastrovaný, niektoré verzie obsahujú predtým nevydané skladby.

Fragile je tvorený deviatimi  nahrávkami; štyri sú „realizované a skomonované skupinovo“, pričom zvyšných päť tvorí „jednotlivé nápady, osobne usporiadané a organizované“ piatimi členmi. Rick Squire usúdil, že tento prístup je čiastočne potrebný na úsporu času a zníženie nákladov na štúdio, pretože peniaze sa použili na nákup klávesového vybavenia pre Wakemana. Podľa Bruforda: „Bola tu nekonečná diskusia o tom, ako by sa dala kapela využiť … Cítil som, že by sme mohli využiť všetkých päť hudobníkov inak … Povedal som teda – jasne -„ Prečo nerobíme niektoré individuálne veci, pričom všetci používame skupinu pre vlastnú hudobnú fantáziu? V ten deň budem režisérom, dirigentom a maestrom, potom urobíš svoju skladbu a podobne. ““ Wakeman komentoval štruktúru albumu. “Niektorí kritici si mysleli, že to je len záblesk. Myšlienkou toho bolo, že sme si uvedomili, že do kapely príde veľa nových poslucháčov. Mohli zistiť, kde je prínos každého jednotlivého hráča.”

Prvá strana začína piesňou „Roundabout“, ktorú napísali Anderson a Howe a ktorá sa stala jednou z najznámejších piesní skupiny Yes. Howe si spomenul, že skladba bola pôvodne „gitarová inštrumentálna súprava … Píšem pieseň bez piesne. Sú tam všetky ingrediencie – chýba iba pieseň.„ Kruhový objazd “bol trochu taký; mala štruktúru. „melódia a niekoľko riadkov“. Úvod sa uskutočnil tak, že sa nahraný klavírny akord zahrá dozadu. „Cans and Brahms“ je Wakemanovou adaptáciou tretej vety Symfónie č. 4 e mol od Johannesa Brahmsa, pričom pre sláčikovú sekciu sa používa elektrické piano, pre klavír klavír. dychové nástroje, mosadzný organ, elektrické cembalo pre rákosie a syntetizátor ako kontrabaszún. Wakeman neskôr „Cans and Brahms“ označil za „hrozné“, pretože zmluvné problémy s vydavateľstvom A&M Records, s ktorým bol podpísaný ako sólový umelec, mu bránili v napísaní vlastnej skladby. Anderson opísal „We Have Heaven“ ako „valivú myšlienku hlasov a vecí“, pričom jej dve hlavné skupiny spevov obsahovali frázy „Povedz mesačnému psovi, povedz marcovému zajacovi“ a „Je tu, aby sa rozhliadol“. Druhá strana sa uzatvára „Južná strana neba“.

Druhú stranu albumu otvára Brufordova skladba „Five Per Cent for Nothing“. S priebežným časom tridsaťpäť sekúnd je to jeho „prvý pokus o kompozíciu-ale všetci musíme niekde začať“. Podľa Taita  bol jej pôvodný názov „Zrazu je streda“, ale bol zmenený. Áno, vyplácajú svojmu bývalému manažérovi Royovi Flynnovi dohodu o piatich percentách budúcich licenčných poplatkov. „Long Distance Runaround“ pokračuje v sólovej dráhe Squirea „The Fish (Schindleria Praematurus)“. Tait si spomenul, že mu Anderson zavolal „o desiatej večer v noci z Advision a povedal:„ Chcem meno prehistorickej ryby v ôsmich slabikách. Zavolajte mi o pol hodinu “. Tait následne našiel kópiu Guinnessovej knihy rekordov, druh morských rýb Schindleria praematurus. Howe predvádza svoje sólové gitarové dielo „Nálada jeden deň“ na flamencovej gitare Conde. Heart of the Sunrise “je skladba, kde vstupuje do hry Wakemanovo klasické hudobné vzdelanie; kapele predstavil myšlienku rekapitulácie, v ktorej sa vracajú predchádzajúce hudobné segmenty.

Skupina v súčasnosti vystupuje v zostave:

Steve Howe-gitara, sprievodný spev (1970-1981, 1990-1992, 1995-súčasnosť)
Alan White-bicie, sprievodný spev (1972-1981, 1982-súčasnosť)
Geoff Downes-klávesy (1980-1981, 2011-súčasnosť)
Billy Sherwood – sprievodný spev (1994, 1997-2000, 2015 – súčasnosť), gitara, klávesy (1994, 1997—2000), basa (2015 – súčasnosť)
Jon Davison – spev, gitara, tamburína, klávesy (2012 -súčasnosť)