Všetky kovy zdraželi, stúpa aj cena uhlia

NEW YROK / LODÝN – Ceny všetkých kovov a energetických surovín stúpajú.

Za posledný týždeň všetky nami sledované kovy vykazovali rast. Zlato za týždeň zdražilo o + 0,62%a dosiahlo 1 767 USD / trojskú uncu. Striebro za týždeň získalo + 2,91%, vyšplhalo sa na 23,32 USD / Trójsku uncu.

Zlato sa naďalej pokúša dostať pod 1750 USD / trojskú uncu, ale už ju trh dvakrát vykúpil a dostal sa na úroveň 1800 USD / trojskú uncu. Striebro sa odrazilo na ročných minimách okolo 21,12 USD / trojskú uncu a naďalej rastie. Dá sa očakávať, že najbližším bodom odporu pre striebro bude línia 24 USD / trójsku uncu. Priemyselné kovy za posledný týždeň výrazne vzrástli. Hliník za týždeň sa zvýšil o + 6,98%na 3164 USD / t. Nikel sa za týždeň zvýšil o + 5,27% na 19 859 USD / t. V priemyselných kovoch zatiaľ nemá cenu hľadať zásadný bod. Energetická kríza v EÚ a Ázii vyvoláva obavy z možnosti nepretržitých dodávok kovov. Výroba hliníka je energeticky náročná a drahá energia zvyšuje jej náklady. A prípadné prerozdelenie energie z priemyselných zariadení na civilné kvôli nedostatku energetických zdrojov by mohlo situáciu ešte zhoršiť.

Energetická kríza tlačí nahor nielen cenu plynu, ale aj niekoľkoročné maximá ceny uhlia. Rastie aj ropa a je možné, že V.V. Putinovo vyhlásenie, že cena 100 USD za barel ropy je celkom možná, sa splní do konca tohto roka.

Náklady na futures na ropu Brent pri obchodovaní 18. októbra večer klesli na 82,28 USD za barel (-0,24% do konca piatkového obchodovania). Cena futures na ropu WTI ustúpila na 82,02 USD za barel (-0,32% do konca minulého týždňa).