Delegácia Kazachstanu o pomoci v Kábule

KÁBUL / NUR SULTAN – Kazašská delegácia vedená špeciálnym zástupcom prezidenta  pre medzinárodnú spoluprácu Jeržanom Kazychanom pricestovala dnes do Kábulu na pracovnú návštevu.

Informuje o tom portál Kazinform. V rámci návštevy sa diskutovalo o poskytovaní humanitárnej pomoci obyvateľstvu Afganistanu zo strany Kazachstanu, ako aj o obnovení hospodárskych a obchodných väzieb. Kazachstan v spojení s agentúrami OSN má v úmysle spolupracovať na ďalšom rozšírení humanitárnych dodávok pre obyvateľov Afganistanu.

Jeržan Kazychan pred časom navštívil Slovenskú republiku. V rozhovore pre Finančné noviny o situácii v Afganistane uviedol, že  súčasnosti je úlohou Kazachstanu predovšetkým pomôcť jednoduchým ľuďom.

Kazachstan neopustil veľvyslanectvo v Kábule. Udržuje kontakty s novou administratívou. Afgánskym obyvateľom Kazachstan poskytol humanitnú pomoc. Do krajiny poslal sedemdesiat päť vagónov múky. To je päť tisíc ton. Cez program OSN poskytuje ďalších dvadsaťpäť tisíc ton. Kazachstan vyzval Európsku úniu, aby s Kazachstanom spolupracovala v oblasti materiálnej pomoci obyvateľom Afganistanu. Súčasne spolupracuje so stálou misiou OSN v Afganistane, ktorá má zastúpenia v jednotlivých provinciách.

Počas návštevyAfganistanu  sa Jeržan Kazychan stretol s predstaviteľmi dočasnej afganskej vlády Abdulom Kabirom a Amir Khanom Muttaqim. Na rozhovoroch obe strany diskutovali o poskytnutí humanitárnej pomoci Kazachstanu afganskému ľudu a o obnove bilaterálnych obchodných a ekonomických väzieb.

Vedúci kazašskej delegácie poznamenal, že na základe rozhodnutia prezidenta Kassyma-Žomarta Tokajeva bolo do Afganistanu dodaných päťtisíc ton múky ako humanitárna pomoc. Tiež sprostredkoval návrh Kazachstanu poskytnúť svoju vakcínu QazVac Afganistanu.

Jeržan Kazychan  informoval o krokoch, ktoré Kazachstan podniká spolu s agentúrami OSN na ďalšie rozšírenie humanitárnych dodávok pre obyvateľov Afganistanu.

Afganská strana ocenila poskytovanie humanitárnej pomoci a zdôraznila zmysluplný prínos Kazachstanu k medzinárodnému úsiliu o obnovu stability v Afganistane.

Počas rozhovorov bol vyjadrený vzájomný záujem o obnovenie tradičných obchodných a ekonomických väzieb a pokračujúce vzdelávacie programy v Kazachstane pre afganských študentov. Zástupcovia dočasnej afganskej vlády si so záujmom vypočuli návrh na poskytnutie kazašskej vakcíny.

Okrem toho sa Jeržan Kazychan  v Kábule stretol aj s osobitnou zástupkyňou generálneho tajomníka pre Afganistan a vedúcou UNAMA Deborahou Lyonsovou. Diskutovali o otázkach rozšírenia spolupráce medzi Kazachstanom a OSN pri prekonávaní humanitárnej a potravinovej krízy v Afganistane.