Ekonomický poradca Trumpa Peter Navarro

Peter Kent Navarro, narodený 15. júla 1949, je americký ekonóm, ktorý je od januára 2025 hlavným poradcom pre obchod a výrobu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Predtým pôsobil v prvej Trumpovej administratíve, najskôr ako riaditeľ Národnej obchodnej rady Bieleho domu, potom ako riaditeľ nového Úradu pre obchodnú a výrobnú politiku.

Navarro je emeritným profesorom ekonómie a verejnej politiky na Paul Merage School of Business na Kalifornskej univerzite v Irvine. Navarro sa päťkrát neúspešne uchádzal o úrad v San Diegu v Kalifornii. V januári 2017 nastúpil do prvej Trumpovej administratívy ako poradca pre obchod. Navarro ako vysoký predstaviteľ administratívy vyzval prezidenta Trumpa, aby zaviedol protekcionistickú obchodnú politiku. Bol kľúčovým predstaviteľom obchodnej vojny medzi Čínou a Spojenými štátmi a obhajoval tvrdú politiku voči Číne; po odchode z funkcie bol sankcionovaný Čínou.

Počas posledného roka v Trumpovej administratíve sa Navarro podieľal na reakcii administratívy na COVID-19. V roku 2020 bol tiež vymenovaný za národného koordinátora pre politiku obrannej výroby. Na začiatku vydal v rámci administratívy súkromné ​​varovania o hrozbe, ktorú vírus predstavuje, ale riziká na verejnosti bagatelizoval. Verejne sa stretol s Anthonym Faucim, riaditeľom Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby, pretože Navarro obhajoval hydroxychlorochín ako liečbu COVID-19 a odsúdil rôzne opatrenia v oblasti verejného zdravia na zastavenie šírenia vírusu.

Navarro sa snažil zvrátiť prezidentské voľby v roku 2020 a rozšíril konšpiračné teórie o volebných podvodoch a vo februári 2022 bol dvakrát predvolaný Kongresom. Navarro odmietol vyhovieť a bol odkázaný na ministerstvo spravodlivosti. V roku 2022 mu veľká porota nadiktovala dva body pohŕdania Kongresom.

V roku 2023 bol Navarro smutný v oboch bodoch a v roku 2024 bol odsúdený na štyri mesiace väzenia, čím sa stal prvým bývalým predstaviteľom Bieleho domu uväzneným za pohŕdanie Kongresom. Je prispievateľom do Projektu 2025. V januári 2025 bol vymenovaný za hlavného poradcu pre obchod a výrobu prezidenta Trumpa v jeho druhom volebnom období. Vo svojom druhom funkčnom období sa Navarro stal kľúčovým predstaviteľom za Trumpovým uvalením ciel na Kanadu, Čínu a Mexiko, ako aj za politiku „vzájomných ciel“, ktorá bola oznámená v apríli.

Navarrove názory na obchod sú výrazne mimo hlavného prúdu ekonomického myslenia a iní ekonómovia ich považujú za okrajové.

Navarro, silný zástanca znižovania obchodného deficitu USA, je dobre známy svojimi tvrdými názormi na Čínu, keď krajinu opisuje ako existenčnú hrozbu pre Spojené štáty. Obvinil Čínu z nečestných obchodných praktík a menovej manipulácie a vyzval na viac konfrontačnej politiky voči krajine.

Vyzval na zvýšenie veľkosti amerického výrobného sektora, stanovenie vysokých ciel a „repatriáciu globálnych dodávateľských reťazcov“. Je tiež hlasným odporcom dohôd o voľnom obchode. Navarro napísal knihy vrátane The Coming China Wars (2006) a Death by China (2011). V niekoľkých svojich knihách citoval Navarro ako zdroj informácií fiktívneho ekonóma menom „Ron Vara“, anagram jeho mena.

Navarro podporuje daňovú politiku nazývanú „úprava hraníc“, ktorá, ako sa bežne používa v DPH vo väčšine krajín, zdaňuje všetok dovoz domácou sadzbou a zároveň znižuje daň z vývozu, čím sa v podstate dane transformujú z daní z výroby na dane zo spotreby. V reakcii na kritiku, že daň na úpravu hraníc by mohla poškodiť americké spoločnosti a ohroziť pracovné miesta, Navarro to nazval „falošnými správami“

Navarro tvrdí, že pokles počtu pracovných miest vo výrobe v USA je spôsobený najmä “neférovými obchodnými praktikami a zlými obchodnými dohodami. A ak tomu neveríte, choďte do prosperujúcich tovární v Nemecku, Japonsku, Kórei, Číne, Malajzii, Vietname, Indonézii, Taliansku – všade tam, kde máme deficity.”

Mnohí ekonómovia však pripisujú pokles počtu pracovných miest vo výrobe najmä automatizácii a iným inováciám, ktoré umožňujú výrobným firmám vyrábať viac tovaru s menším počtom pracovníkov, a nie obchodovať.

Navarro bol zástancom posilnenia úlohy výrobného sektora v národnom hospodárstve: “Predstavujeme si ekonomiku viac nemeckého štýlu, kde 20 percent našej pracovnej sily je vo výrobe. … A nehovoríme o búchaní plechu do zadnej miestnosti.”

The New York Times poznamenáva, že „experti na výrobu… pochybujú, že vláda môže výrazne zvýšiť zamestnanosť v továrňach, pričom poznamenávajú, že mechanizácia je hlavným dôvodom, prečo v továrňach pracuje menej ľudí.

Navarro kritizoval dohodu o voľnom obchode medzi Spojenými štátmi a Južnou Kóreou. Navarro vyzval Spojené štáty, aby opustili Severoamerickú dohodu o voľnom obchode, a pokúsil sa presvedčiť Trumpa, aby inicioval stiahnutie. V spolupráci s bývalým prezidentom AFL-CIO Richardom Trumkom bola počas Trumpovej vlády zavedená revidovaná dohoda NAFTA.

Navarro je proti Transpacifickému partnerstvu. Navarro v op-ed z apríla 2015 povedal: “Aby si nás naklonili, ich spinmeisteri sa chvália, že TPP podnieti americký export na stimuláciu tak veľmi potrebného ekonomického rastu. V skutočnosti americká ekonomika vážne utrpí. Je to preto, že TPP utlmí dve hlavné hnacie sily ekonomického rastu – domáce investície a ‘čistý export’.”

Navarro v marci 2017 povedal, že TPP „by bol ‚smrťou‘ pre americký automobilový a automobilový priemysel, ktorý „naliehavo potrebujeme vrátiť k plnému životu.“ „Austrália len zabíja náš trh s hliníkom,“ povedal pán Navarro pre CNN.

“Prezident Trump hovorí nie, nie, nie, už to nerobíme.” Náš hliníkový priemysel je na kolenách.“ „To, čo robia, je, že len zaplavujú naše trhy,“ povedal pán Navarro o austrálskom vývoze hliníka do Spojených štátov. Austrália nie je najväčším dodávateľom do Spojených štátov, je len na 17. mieste vo vývoze ocele do Ameriky a na ôsmom mieste vo vývoze hliníka za posledných 10 rokov.

Navarro označil obchod za riziko národnej bezpečnosti. Navarro charakterizoval zahraničné nákupy amerických spoločností ako hrozbu pre národnú bezpečnosť, no podľa NPR ide o „okrajový názor, ktorý ho stavia do rozporu s veľkou väčšinou ekonómov“. Ekonóm z Dartmouthu Douglas Irwin poznamenal, že vláda USA už preveruje zahraničné nákupy spoločností s vojenskou alebo strategickou hodnotou a pri tejto príležitosti takéto obchody odmietla. Irwin uviedol, že Navarro svoje tvrdenie nepodložil žiadnymi dôkazmi.

Navarro tiež povedal, že Spojené štáty „už začali strácať kontrolu nad [svojím] potravinovým dodávateľským reťazcom“, čo podľa NPR „znelo dosť neštandardne mnohým ekonómom“, ktorí poznamenali, že USA sú masívnym vývozcom potravín. Dermot Hayes, ekonóm poľnohospodárskeho podnikania z Iowskej štátnej univerzity, označil Navarrovo vyhlásenie za „neinformované“.

Navarro vyzval na repatriáciu globálnych dodávateľských reťazcov. Podľa Jacoba Heilbrunna z Politico by takýto krok „by bol enormne nákladný a jeho realizácia by trvala roky“. Navarro kritizoval outsourcing kritických materiálov – ako je výroba základných zdravotníckych potrieb – do Číny v súvislosti s vypuknutím pandémie COVNavarro je zástancom názoru, že obchodné deficity sú samé osebe zlé, čo je názor, ktorý odborníci na obchod a ekonómovia vo všeobecnosti odmietajú.

V bielej knihe, ktorú napísal spolu s Wilburom Rossom, Navarro uviedol, “keď má krajina obchodný deficit tým, že viac dováža ako vyváža, odpočítava sa to od rastu.” V op-ed Wall Street Journal obhajujúcom svoje názory Navarro uviedol: “Ak dokážeme znížiť naše obchodné deficity prostredníctvom náročných a inteligentných rokovaní, mali by sme byť schopní zvýšiť náš rast.”

Profesor ekonómie na Harvardskej univerzite Gregory Mankiw povedal, že Navarrov pohľad na obchodný deficit je založený na chybách, ktoré „vie aj prvák na konci 10. ročníka“.

Profesor Tufts University Daniel W. Drezner povedal o Navarrovej op-ed, “ako niekto, kto písal na túto tému, som za svoj život nemohol pochopiť jeho úvahy”. Podľa Tylera Cowena „nikomu blízky“ v ekonomickej profesii súhlasí s Navarrovou myšlienkou, že obchodný deficit je sám o sebe zlý.

Nositeľ Nobelovej ceny Angus Deaton opísal Navarrov postoj k obchodným deficitom ako „staromódny merkantilistický postoj“. The Economist opísal Navarrov pohľad na obchodný deficit ako „nešikovnú ekonomiku“, kým Financial Times ich označil za „zlú ekonomiku“.

Ekonómovia Scott Sumner, Olivier Blanchard a Phil Levy tiež kritizovali Navarrov názor na obchodný deficit. Dan Ikenson, riaditeľ Centra pre štúdium obchodnej politiky Herberta A. Stiefela Cato Institute, ide až tak ďaleko, že Navara nazval „šarlatánom“ a hovorí, že „99,9 percent vážených ekonómov by sa vyvarovalo“ toho, čo hovorí: „Hovorí, že dovozy odpočítavajú od produkcie a našu účtovnú identitu nazýva „výpočet ekonomického rastu za každý dolár“. Neviem, ako získal doktorát na Harvarde.