ABECEDA FINANCIÍ – Index VIX

CHICAGO – VIX je symbol a populárny názov indexu volatility CBOE burzy Chicago Board Options Exchange.

Je to populárny ukazovateľ očakávaní volatility akciového trhu na základe opcií indexu S&P 500. Vypočítava a šíri ho CBOE v reálnom čase a často sa označuje ako index strachu alebo meradlo strachu.

VIX sleduje svoj pôvod vo výskume finančnej ekonómie Menachema Brennera a Dana Galaia. V sérii článkov, ktoré sa začali v roku 1989, Brenner a Galai navrhli vytvorenie série indexov volatility, počnúc indexom volatility akciového trhu a prechodom na volatilitu úrokových sadzieb a výmenných kurzov.

Brenner a Galai vo svojich dokumentoch navrhli, „[index] volatility, ktorý by sa mal nazvať ‘Sigma Index’, by sa často aktualizoval a používal ako podkladové aktívum pre futures a opcie… Index volatility by hral rovnakú úlohu, akú hrá trhový index pre opcie a futures na indexe.“ V roku 1992 si CBOE najala na základe tejto teoretickej práce konzultanta pre volatilitu na trhu cenných papierov.

Výsledná formulácia indexu VIX poskytuje mieru volatility trhu, na ktorej môžu byť založené očakávania ďalšej volatility akciového trhu v blízkej budúcnosti. Aktuálna hodnota indexu VIX uvádza očakávanú anualizovanú zmenu indexu S&P 500 počas nasledujúcich 30 dní, ako je vypočítaná z teórie založenej na opciách a aktuálnych údajov o trhu opcií.

Aby sme to zhrnuli, VIX je index volatility odvodený od opcií S&P 500 na 30 dní po dátume merania, pričom cena každej opcie predstavuje očakávanú 30-dňovú volatilitu trhu na 30 dní. Výsledná formulácia indexu VIX poskytuje mieru očakávanej volatility trhu, na ktorej môžu byť založené očakávania ďalšej volatility akciového trhu v blízkej budúcnosti.

Podobne ako bežné indexy, aj výpočet indexu VIX využíva pravidlá na výber možností komponentov a vzorec na výpočet hodnôt indexu. Na rozdiel od iných trhových produktov, VIX nemožno kupovať ani predávať priamo. Namiesto toho sa VIX obchoduje a vymieňa prostredníctvom derivátových zmlúv, odvodených ETF a ETN, ktoré najčastejšie sledujú futures indexy VIX.

Okrem VIX používa CBOE rovnakú metodiku na výpočet nasledujúcich súvisiacich produktov:

  • CBOE ShortTerm Volatility Index (VIX9DSM), ktorý odráža 9-dňovú očakávanú volatilitu indexu S&P 500
  • CBOE S&P 500 3-mesačný index volatility (VIX3MSM)
  • CBOE S&P 500 6-mesačný index volatility (VIX6MSM)
  • CBOE S&P 500 1-ročný index volatility (VIX1YSM)
  • CBOE 1-dňový index volatility (VIX1D)
  • CBOE počíta aj index volatility Nasdaq-100 (VXNSM), index volatility CBOE DJIA (VXDSM) a index volatility CBOE Russell 2000 (RVXSM).
  • Existuje dokonca VIX na VIX (VVIX), čo je miera volatility v tom zmysle, že predstavuje očakávanú volatilitu 30-dňovej forwardovej ceny indexu volatility CBOE (VIX).

Vzorec VIX:

VIX je 30-dňová očakávaná volatilita indexu SP500, presnejšie druhá odmocnina z 30-dňovej očakávanej realizovanej odchýlky indexu. Vypočítava sa ako vážený priemer out-of-the-money call a put opcií na S&P 500:

{\displaystyle VIX={\sqrt {{\frac {2e^{r\,\!\tau }}{\tau }}\left(\int _{0}^{F}{\frac {P(K)}{K^{2}}}dK+\int _{F}^{\infty }{\frac {C(K)}{K^{2}}}dK\right)}}}

Kde je priemer (30 dní), riziková priráźka, je cena forvardu na hodnotu  S&P 500, a  sú ceny opcií call je 30 dní do splatnosti.

Titulná fotografia: Chicago Board of Trade. CC BY-SA 4.0