Dojstojevskij na nádvorí Univerzitnej knižnice

BRATISLAVA – Univerzitná knižnica otvorila výstavu pri príležitosti 200. výročia narodenia Fjodora Michajloviča Dostojevského.

Fiodor Michajlovič Dostojevskij, rusky Фёдор Михайлович Достоевский; * 11. november 1821, Moskva – † 9. február 1881, Petrohrad, bol ruský spisovateľ a mysliteľ, predchodca existencializmu, filozof a člen petraševskovského hnutia. Dostojevskij je jedným zo zakladateľov moderného psychologického románu. Jeho umelecká tvorba podstatne ovplyvnila vývin svetovej prózy.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie Igor Bratčikov počas otvorenia výstavy povedal:

Fotografia: Igor Bratčikov, Prameň: Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku.

“Keď sa hovorí o ruskej literatúre a jej vynikajúcich osobnostiach, ktoré sú známe a vysoko cenené na celom svete, nikdy medzi nimi nechýba meno  Fiodora  Dostojevského,  pričom sa spomína spravidla medzi prvými. Veľký spisovateľ a publicista sa stal skutočným velikánom ruskej a svetovej kultúry.

Kto nečítal päť kľúčových diel Dostojevského – Zločin a trest, Idiot, Diablom posadnutí, Výrastok a Bratia Karamazovovci –  kto sa neoboznámil s jeho myšlienkami, výstižne podanými v Denníku spisovateľa, ten dostatočne nespozná dôležitý prvok v poznaní a chápaní tak ruského človeka a Ruska, ako aj ľudstva vo všeobecnosti.

Dostojevskij nebol len skvelým spisovateľom. Zmyslom jeho života podľa jeho vlastných slov bolo rozlúštenie záhad človeka, jeho duše. A Dostojevskij v tomto pokročil oveľa ďalej, než ktokoľvek pred ním, či už ide o literatúru, umenie alebo filozofiu. Organicky sa v ňom spájal umelec a mysliteľ, vďaka čomu dokázal v duši jednotlivca aj celého ľudstva vidieť to, čo nikto pred ním nevidel, a to, čo videl, vyjadriť naplno, zreteľne, pravdivo.

Na Slovensku meno Dostojevského prvýkrát zaznelo ešte za jeho života. V novembri 1847 o ňom časopis Orol tatranský uverejnil poznámku ako o autorovi románu Chudobní ľudia, ktorému literárni kritici predpovedali veľkú slávu.

Čo sa týka súčasnosti, za zmienku stojí nedávna návšteva hlavy rímskokatolíckej cirkvi
pápeža Františka na Slovensku, ktorý vo svojich prejavoch citoval úryvky z diel tohto ruského klasika, ktorého tvorbu podľa vlastných slov miluje a vysoko
hodnotí.”

Podpis mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ruskej federácie Igora Bratčikova. Prameň: Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku.

Výstava je  sprístupnená na Barokovom nádvorí Univerzitnej knižnice v Bratislave na Ventúrskej ulici číslo 11 v strede mesta od 17. januára do 28. februára 2022 nielen pre používateľov knižnice, ale aj pre všetkých návštevníkov počas otváracích hodín Univerzitnej knižnice v Bratislave.

Svet Dostojevského je obyčajne vnímaný v stlmených, ponurých, sivo-hnedých tónoch, avšak v skutočnosti je v Dostojevského dielach veľa rôznych farieb; jeho Petrohrad nie je vždy pochmúrny napriek ťažkým témam jeho diel, ale jeho hrdinovia nosia oblečenie zodpovedajúce dobovej móde, často jasné a pestré.

Aj z tohto dôvodu sa zostavovatelia výstavy pokúsili návštevníkom sprostredkovať farebný svet Dostojevského interaktívnou hrou v podobe omaľovánok. Príďte si vyfarbiť dobové oblečenie dám a pánov, postáv z románov slávneho ruského spisovateľa. Na jednotlivých plagátoch – omaľovánkach – sa môžete pohrať s farbami, dať nový život románovým hrdinom a hrdinkám Dostojevského diel.

Samotný Dostojevskij bol veľmi prieberčivý pri výbere oblečenia, dával si šiť oblečenie u najlepších krajčírov, mal rád drahú bielizeň, sledoval módu a mal prehľad o nových módnych trendoch. Niektorým literárnym hrdinom sprostredkoval svoj  vlastný vkus, napríklado kabátom od krajčíra Šarmera, u ktorého si nechával šiť oblečenie Dostojevskij, „donosil“  Raskoľnikov, postava z románu zločin a trest,  knieža Myškin z románu Idiot nosil sako podobné tomu, aké mal v šatníku Dostojevskij.

Interaktívna výstava pozostáva z digitálnych kópií litografií, rytín a fotografií z 19. storočia, a je zostavená zo zbierok Dostojevského múzea a Literárneho múzea Puškinovho domu z Petrohradu a rozpráva o živote a diele veľkého spisovateľa.

Univerzitná knižnica pozýva  všetkých záujemcov na Barokové nádvorie Univerzitnej knižnice v Bratislave.

Socha Fjodora Michajloviča Dostojevského pred Ruskou štátnou knižnicou v Moskve.