Príhovor príhovor Nursultana Nazarbajeva

NUR SULTAN – Finančné noviny zverejňujú príhovor Nursultana Nazarbajeva obyvateľom.

Vážení Kazachovia!

Vážení spoluvlastenci!

januárové udalosti šokovali celý Kazachstan. Účelom týchto organizovaných nepokojov a útokov na Kazachstan bolo zničenie celistvosti krajiny a základov štátu.

Tieto udalosti opäť ukazujú, že nezávislosť si treba vážiť ako zrenicu oka, ako krehkú nádobu vyžadujúcu obzvlášť opatrné zaobchádzanie.

Tragédia, ktorá sa stala, bola poučením pre nás všetkých. Je dôležité zistiť, kto organizoval všetky tieto pogromy a vraždy. Na túto otázku odpovie vyšetrovanie.

Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám a priateľom obetí a zraneným prajem skoré uzdravenie.

V reakcii na početné výzvy, ktoré mi boli adresované, a v súvislosti s publikáciami v médiách Vám oznamujem, že v roku 2019 som previedol právomoci prezidenta na Kasym-Žomarta Tokajeva a odvtedy som dôchodca a teraz som na zaslúžený odpočinok v hlavnom meste Kazachstanu a nikam nešiel.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev má plnú moc. Je predsedom Bezpečnostnej rady. Čoskoro bude prezident zvolený za predsedu strany Nur Otan. V elite preto nedochádza ku konfliktu ani konfrontácii. Fámy na túto tému sú absolútne nepodložené.

Každý vie, že 30 rokov som neúnavne pracoval pre dobro našej vlasti.

Posilnili sme jej hranice.

Uskutočnili sme progresívne reformy.

Spolu sme vybudovali nezávislý Kazachstan, dosiahli skvelé výsledky v sociálnom a ekonomickom rozvoji, stali sme sa lídrami v mnohých ohľadoch nielen v Strednej Ázii, ale aj v SNŠ.

Kazachstan sa stal uznávaným a autoritatívnym štátom vo svetovom spoločenstve. Je to výsledok solidarity a jednoty všetkých Kazachstancov.

Mojím cieľom vždy bola stabilita a pokoj v krajine. Všetci si musíme vážiť tieto trvalé hodnoty. Krízu určite prekonáme a staneme sa ešte silnejšími.

Prezident predložil nový reformný program zameraný na zlepšenie blahobytu ľudí. Tento program je potrebné podporiť.

Prajem vám, drahí krajania, zdravie a prosperitu!

Ďakujem, že podporujete môj kurz reformy a modernizácie, ktorým som sa uberal vo funkcii hlavy štátu.