Sex a Nobelová cena za literatúru

Švédska akadémia vyberá laureátov najprestížnejšieho ocenenia za literatúru – Nobelovu cenu. Po niekoľko mesiacov organizácia pokračuje v konaní kvôli manželovi jedného z jej členov: najprv bol obvinený zo sexuálneho obťažovania a potom – zverejňovania údajov o laureátoch Nobelovej ceny. Po mnohých mesiacoch vyšetrovania sa akadémia rozpadla: niekoľko akademikov sa rozhodlo opustiť ju.

V novembri 2017 denník Dagens Nyheter tvrdil, že 18 žien obvinilo zo sexuálneho obťažovania a násilia “ústrednú postavu” švédskeho kultúrneho života – umeleckého riaditeľa literárneho klubu, muža s úzkymi väzbami s švédskej akadémie.

Meno tejto osoby novín nemenovali, ale aj ďalšie médiá uviedli, že to bol Jean-Claude Arnaud – 71-ročný fotograf, divadelný režisér, básnik a manžel člena švédskej akadémie Katarina Frostenson, s ktorým vlastní prestížny literárny klub Štokholm fórum. Na javisku tohto klubu boli “mnohí laureáti Nobelovej ceny, skladatelia, rovnako ako najslávnejší švédski herci, umelci a vedci”.

Prípady opísané v článku prebehli od roku 1996 do roku 2017. Hovoriac proti ženám Jean-Claude Arnault (niektorí – pod skutočnými menami) povedali o nežiaducich dotykoch k pohlavným orgánom a agresii počas sexu.

Obvinenia voči fotografovi sa priamo dotýkali švédskej akadémie. Niektoré incidenty sa vyskytli v bytoch patriacich do organizácie. Okrem toho akadémia – spolu so zastupiteľstvom mesta Štokholm a ďalšími inštitúciami – sponzorovala fórum klubu, kde Arno tiež obťažoval ženy; členovia organizácie nazvali klub “spálňa členov klubu”.

V novembri Švédska akadémia prerokovala situáciu s obvineniami voči Arno. Podľa stáleho tajomníka organizácie Sare Daniusu na zasadnutí vyšlo najavo, že “členovia Akadémie, ich dcéra, manželka a zamestnancov Úradu” stretávajú s nevhodným správaním Arno – vrátane seba DANIUS.

Akadémia prerušila všetky vzťahy s fotografom. Orgány činné v trestnom konaní začali vyšetrovanie v Arnaude, ale v marci sa zistilo, že časť epizód bola zastavená kvôli nemožnosti zistiť pravdu. Arno zamietol všetky obvinenia vo svojej adrese.

Na začiatku decembra, denník Dagens Nyheter oznámil, že Jean-Claude Arnaud opakovane povedal mená laureátov Nobelovej ceny pred oficiálnym oznámením. Zdroje novín, ktoré počuli mená od Arna, naznačovali, že sa tak pokúsil ukázať svoju hodnotu. Bývalý stály tajomník akadémie Peter Englund povedal, že o týchto podozreniach vedel už v roku 2014 a snažil sa pochopiť, ale jeho žena Katarina Arno Frostenson reagovala veľmi agresívne – “ako vždy reagovala, keď hovoríme o tom,” a potom odišiel na túto otázku. Arnault Englund ho nazval “kusom hovno”.

Kríza v akadémii

V novembri 2017 stály tajomník akadémie Sara Danisus najala advokátsku kanceláriu aby vyšetrovala vzťahy členov komisie a Jean-Claude Arnauda a jeho možný vplyv na rozhodovanie Akadémie. Oficiálne výsledky nie sú doteraz publikované, ale ako vyšlo najavo médiám, právnici venovali pozornosť tomu, že klub poskytol finančnú podporu, a to napriek podozrenie z daňových priestupkov; Okrem toho, sponzorom klubu, akadémia v skutočnosti sponzorovala svojho člena Katharinu Frostensonovú – aj keď to je zakázané pravidlami organizácie. Spoločnosť informovala akadémiu, aby sa obrátila na políciu so sťažnosťou na klub Forum, ale jej členovia sa rozhodli, že tak neurobia väčšinovým hlasovaním.