Figaro: Balzac XXI. storočia napadol Európsku úniu

V poslednom románe Sérotonine  Michel Houellebecq predpovedal pohyb “žltej vesty”, píše Alexander Devicchio v denníku  Figaro. Zdá sa, že  Michel Houellebecq mal predtuchy, zatiaľ čo politici nečakali nič podobné. Vždy sa v svojich knihách vyhýba moralizácii vo svojich knihách. Vizionár spisovateľ preferuje klinické pozorovanie epochy rozpadajúcich sa ilúzií a rozpadajúceho sa sveta na teórie.

Bola to obrovská kuracia farma, ktorá vyvážala svoje vajcia do Kanady a Saudskej Arábie … Tisíce kurčiat sa pokúšali prežiť, boli ako kelíka v pohári, vytrhli, vyčerpaní a žili medzi rozpadajúcimi sa mŕtvolami ich príbuzných. ” V tomto desivom popise priemyselnej hydinárne je vyjadrený význam knihy . Metafora je veľmi jasná. My, moderní západní ľudia, sme sa stali kurčatami brojlermi a tento “hanebný” chov nie je nič iné ako naša rozpadajúca sa civilizácia. Podobáme sa na rybičke v konzerve.

Úpadok Západu je hlavnou téma všetkých románov Michela Houellebecqa. V každej knihe je určitý nápad. Po sexuálnom oslobodení, digitálnej revolúcii, transhumanizme, deindustrializácii a rastúcom vplyve islamu napadol Balzac XXI. storočia Európsku úniu a dôsledky Maastrichtskej zmluvy. Ak po podaní bol Elbeck obvinený z islamofóbie, potom je po vydaní “Serotonínu” s najväčšou pravdepodobnosťou ohrozený výčitkami populizmu. Welbeck nie je ochotný zdieľať “pokročilé” názory francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na Európsku úniu. Muž, ktorý teraz chváli protekcionizmus Donalda Trumpa, v roku 1992 podpísal výzvu proti Maastrichtskej dohode.

V románe je dôležitá záverečná scéna.  V nej predpovedá to, že sa vo Francúzsku objaví niečo ako je hnutie žltých viest.