Mossad: ruskí digitálni roboti ovplyvnili voľby

Tamar Pardo, bývalý šéf izraelskej spravodajskej služby Mossad, uviedol, že ruská kybernetická intervencia pomohla ovplyvniť prezidentské voľby v USA v roku 2016 v prospech dnešného amerického prezidenta Donalda Trumpa, uviedol včera izraelský denník Haaretz.

Podľa Parda si Rusko vybralo kandidáta, ktorý je pre ňu najviac politicky výhodný, a použil online robotov, aby zvýšili šance Trumpa na zvolenie za prezidenta. “Rusko používalo desiatky tisíc robotov, aby ovplyvnili … voľby v prospech Trumpa,” citovala Ha’aretz. Dodal: “Pozreli sa na politickú mapu vo Washingtone a pomysleli si:” Aký kandidát by sme chceli vidieť sedieť v Bielom dome? Kto nám pomôže dosiahnuť naše ciele? “A vybrali ho.” Od tohto momentu argumentuje Pardo, “aktivovali systém [bots] počas volieb a predložili kandidatúru na predsedníctvo.”

Niekoľko amerických spravodajských zdrojov tvrdí, že ruské spravodajské služby zasiahli vo voľbách do roku 2016. Treba poznamenať, že tvrdenia Parda zverejnil izarealský denník krátko potom, čo Trump oznámil svoje rozhodnutie stiahnuť všetky americké jednotky zo Sýrie – toto rozhodnutie opísali mnohí izraelskí analytici ako “veľký úder” na regionálnu pozíciu Tel Avivu.