Veľmi bohatí: robím si všetko sám, aj investície

Svet financií sa mení. Miliardári sú stále bohatší a zbavujú sa sprostredkovateľov, vytvárajú vlastné “rodinné kancelárie”. Tieto kancelárie, prostredníctvom ktorých najbohatší ľudia spoemdzi 0,001% investujú peniaze, sa zmenia na novú silu globálneho finančného systému. Nevieme o tom veľa Ako investujú boháči napísal týždenník “The Economist”.

Spomeňme si  na horné poschodia investičného podnikania.  Musíte si okamžite predstaviť zamračené a staromódne súkromné ​​banky niekde v Ženeve alebo v Londýne Mayfair so svojimi mramorovými chodbami a zasadacími miestnosťami v štýle vidieckych statkov tak, aby sa super bohatí cítili ako doma. Tento obrázok je však už zastaraný. Existuje presnejší obraz: stovky sklenených kancelárií v Kalifornii a Singapure, ktoré investujú do kanadských dlhopisov, do európskych nehnuteľností a do čínskych podnikov. A ich super bohatí klienti dnes, podobne ako námesační, zabŕdajú do politickej búrky.

Svet financií sa mení. Miliardári sú stále bohatší a zbavujú sa sprostredkovateľov, vytvárajú vlastné “rodinné kancelárie”. Ide o osobné investičné spoločnosti, ktoré hľadajú príležitosti na svetových trhoch. Len málo ľudí si ich všimne, ale stali sa vážnou silou na investičných trhoch, ktoré vlastnili aktíva v hodnote okolo štyroch biliónov dolárov. Je to viac ako hedžové fondy a je to šesť percent z hodnoty všetkých svetových akciových trhov. V období populizmu môžu rodinné úrady rásť ešte viac, a preto sa pravdepodobne objavia veľmi nepohodlné otázky o tom, ako sú koncentrované v rukách a prečo rozširujú nerovnosť.

Toto nie je nový nápad, pretože John D. Rockefeller založil svoju rodinnú kanceláriu už v roku 1882. Ale v tomto storočí sa ich počet zvýšil mnohokrát. V Amerike, Európe, ako aj v ázijských finančných centrách, ako je Singapur alebo Hongkong, sa tieto kancelárie pohybujú od piatich do desiatich tisíc. Ich hlavnou úlohou je spravovať finančné aktíva, ale najväčšie rodinné úrady, kde pracujú stovky zamestnancov, sa zaoberajú rôznymi zamestnaniami: daňovými, právnymi a niekedy pôsobiacimi ako veľmi kompetentní majstri, objednávajú súkromné ​​lietadlá a starajú sa o domáce zvieratá.

Drahé podniky

Tieto podniky sú veľmi drahé, a to znamená, že k ich vytvoreniu zmysel iba tým, ktorých bohatstvo presahuje 100 miliónov $, čo predstavuje 0,001% svetovej pyramídy. Ázijskí magnáti, ako napríklad Jack Ma z firmy Alibaby, vytvárajú svoje špecifické kniežatstvá. Najväčšie rodinné firmy na Západe, ako tá, ktorú vytvoril investor a filantrop George Soros, riadia miliardy a nemajú menšiu autoritu a moc,  ako spoločnosti na Wall Street. Tieto kancelárie súťažia s bankami a priamymi investičnými spoločnosťami, ktoré kupujú celé firmy.

Akýkoľvek investičný rozmach je odrazom spoločnosti, ktorá ju priniesla. Skromné vzájomné, alebo ak chcete podielové fondy sa objavili v 70-tych rokoch po 20-ročnom období prosperity americkej strednej triedy. Posilňovanie rodinných úradov preukazuje rastúcu nerovnosť. Od roku 1980 sa podiel svetového bohatstva, ktoré je vo vlastníctve špičke 0,01% populácie sa zvýšil z troch na osem percent. Ako zakladatelia rodinných firiem prijímať dividendy alebo zisk z počiatočnej verejnú ponuku, zvyčajne získal prerozdeliť finančné prostriedky. Ale po finančnej kríze klesla dôvera investorov zo strany. Bohatí klienti pozorne prezrel starostlivo komisiu, ktorá má byť zaplatená, aby súkromné ​​banky, rovnako ako ich nejasných podnetov, a rozhodol sa opustiť svoje služby.

Tento trend pravdepodobne neklesne. Počet miliardárov stále rastie. Počas uplynulého roka pribudlo ďalších 1999. V novom svetovom poriadku sú podnikatelia, ktorí vytvorili svoj vlastný podnik po roku 1990, keď svet zaznamenal prudký rast, teraz pripravuje na predaj svojich akcií a premenu majetku na hotovosť. V Amerike a v Číne, mladí podnikatelia z oblasti informačných technológií, môžu čoskoro vydať akcie svojich firiem na trhu, takže budú mať novú vlnu hotovosti, ktoré je potrebné znovu investované. Z tohto dôvodu sa autorita a váha rodinných úradov vo finančnom systéme môže ešte viac zvýšiť. V procese takéhoto rastu sa námietky proti týmto firmám zvýšia a v geometrickom vývoji. Najviditeľnejšia z týchto námietok je úplne nepresvedčivá – že rodinné kancelárie vytvárajú nerovnosť. Sú dôsledkom, ale nie príčinou. Existuje však obava a je tu príčina obáv.

Ohrozenie stability

Po prvé rodinné kancelárie môžu ohroziť stabilitu finančného systému. Bohatí, nedostatok transparentnosti a trhy sú nebezpečnou výbušnou zmesou. V roku 1998 skracoval hedžový fond spravujúci 100 miliárd dolárov. Jeho meno znelo Long Term Management Capital (LTCM), ktorý riadili super bohatí manažéri. Po tom ako skrachoval sa takmer zrútil Wall Street. Mnoho bohatých ľudí sa chytilo  za návnadu Bernieho Madoffa s jeho pyramídou, ktorá sa rozpadla v roku 2008. Podľa súčasných úvah však v blízkej budúcnosti nie je pravdepodobné, že by rodinné investičné kancelárie čelili katastrofe. Výška ich dlhu je 17% hodnoty ich aktív, a preto majú takmer najnižšiu úroveň vypožičaných prostriedkov medzi účastníkmi na svetových trhoch. Nakoniec môžu mať stabilizačný účinok. Ich finančné prostriedky sú zvyčajne v podnikaní už desaťročia, a preto sú menej náchylné k panike ako banky a mnohé hedžové fondy.

Po druhé,  je tiež znepokojujúce, že rodinné investičné môžu zvýšiť silu bohatých nad ekonomikou. To je možné. Ak by sa Bill Gates rozhodol investovať svoje peniaze výhradne do Turecka, prevzal by viac ako 65%  akciového trhu . Cieľom je zvyčajne diverzifikovať riziká, nie koncentrovať moc a vplyv. Za týmto účelom sa kapitál čerpá z rodinného podniku a investuje do rozmanitého portfólia akcií. Priemysel rodinných investičných kancelárií je menej koncentrovaný na tradičnú správa aktív, ktorej dominujú viaceré spoločnosti typu Black Rock. Na rozdiel od väčšiny správcov fondov rodinné úrady vítajú bežné investície, vrátane ich dlhodobého plánovania a začínajúcich podnikov.

Nebezpečenstvo tretieho druhu je najviac znepokojujúce: rodinné úrady môžu získať privilegovaný prístup k informáciám, transakciám a daňovým systémom. To im umožní prekonať bežných investorov. Zatiaľ čo príznaky tohto trochu. Podľa výskumnej firmy Campden Wealth, v roku 2017 bol priemerný zisk rodinného úradu bol šestnásť a v roku 2016 sedem percent. Avšak magnáti majú vždy dobré kontakty. Rodinné kancelárie sa neustále stávajú zložitejšími, každá tretia z nich má najmenej dve pobočky, čo im znižuje dane. Chamtiví makléri a banky sú pripravení položiť červený koberec pred rodinné firmy a uzavrieť s nimi transakcie, ktoré nie sú k dispozícii bežným investorom. Ak to všetko dáva rodinným kanceláriám nespravodlivé výhody a posilňujú svoje pozície, dôsledky nerovnosti príjmov sa stanú oveľa závažnejšími a povedú k katastrofe.

Urob si sám

Musíme byť opatrnejší. Potrebujeme viac transparentnosti. Jadro, regulátori, ministerstvá financií a daňové úrady sú nováčikmi vo vzťahoch s rodinnými kanceláriami. Musia však zabezpečiť, aby tieto firmy dodržiavali pravidlá obchodovania a používania dôverných informácií, aby predajcovia zaobchádzali rovnako s klientmi a aby sa zachovala daňová parita. A musia presadzovať to, aby rodinné kancelárie s majetkom vo výške napríklad 10 miliárd dolárov, aby publikovali správy o svojej činnosti. Vo svete, v ktorom sa s privilegovanosťou a prínosmi zaobchádza s veľkým podozrením, by veľké rodinné úrady mali mať záujem o zvýšenie transparentnosti. A v reakcii by im malo byť dovolené pracovať pokojne a neobmedzene. Môžu dokonca učiť niečomu nečinných správcovských spoločností, ktoré slúžia bežným investorom. Koniec koncov, mnohí z nich sa pozerajú na svoj príjem a pravdepodobne premýšľajú o tom, ako odmietnuť služby sprostredkovateľov.